Naar de inhoud

Zwerfautoclub Regio Antwerpen

Samen op stap
seniorennet.beseniorennet.be

Nieuwe modellen van Dethleffs voor 2027


Dethleffs: Comfortabele integraalcamper voor koppels
Nieuwe Trend integraalcamper met enkele hefbedden
Vrijetijdsvoertuig specialist Dethleffs breidt zijn programma van campers in het middensegment uit met de nieuwe Trend I 7027. Deze nieuwe integraal-camper beschikt voorin over een elektrisch hefbed met twee comfortabele en-kele lengtebedden en achterin over een royale rondzitgroep. Met een lengte van 740 centimeter is deze camper ideaal voor stellen die graag lange kam-peerreizen maken en hoge eisen stellen aan wooncomfort en slaapkwaliteit.
De camperserie in het middensegment, de Trend, behoort dankzij de ruime keuze aan indelingen, de grote garage achterin en tal van praktische uitrustings-details tot de bestverkochte campers van Dethleffs. Met de nieuwe integraal-camper Trend I 7027 breidt Dethleffs deze succesvolle serie verder uit.
Dit nieuwe model onderscheidt zich duidelijk van de andere uitvoeringen binnen de serie. Als enige Trend-model is hij uitgerust met twee in lengterichting ge-plaatste eenpersoonsbedden, geïntegreerd in een elektrisch bedienbaar hefbed boven de cabine. Daarnaast beschikt de Trend I 7027 achterin over een bijzon-der comfortabele rondzitgroep voor zes personen, een unicum in deze prijs-klasse bij Dethleffs. De nieuwe indeling is uitsluitend verkrijgbaar als integraal-camper.
Uniek kenmerk: elektrisch hefbed met twee enkele lengtebedden
Het meest opvallende kenmerk van de nieuwe Trend I 7027 is het elektrische hef-bed met twee afzonderlijke bedden. Het hefbed is boven de bestuurderscabine geplaatst en biedt met één druk op de knop, zonder enige ombouw, twee com-fortabele eenpersoonsbedden in de lengterichting van het voertuig. Beide bedden beschikken over een ligoppervlak van 210 x 75 centimeter en bieden daarmee een slaapcomfort dat nauwelijks onderdoet voor dat van thuis. De bedden zijn uitge-rust met dikke premium matrassen van klimaat regulerend materiaal voor een aangename nachtrust.

Ruime rondzitgroep achterin voor maximaal wooncomfort
Een ander hoogtepunt van de Trend I 7027 is de comfortabele lounge-rondzit-groep achterin, geschikt voor maximaal zes personen. Dankzij de rondom door-lopende zit- en rugkussens en de verstelbare hoofdsteunen biedt deze zithoek een uitzonderlijk hoog comfortniveau. De tafel staat vrij in de ruimte, wat zorgt voor extra gebruiksgemak en flexibiliteit.
De lounge-zitgroep wordt omgeven door drie grote panoramaruiten, die een uniek uitzicht rondom bieden en het interieur overspoelen met natuurlijk dag-licht. Daarboven bevindt zich bovendien een panoramisch dakvenster van 75 x 105 centimeter. Samen creëren deze elementen een interieur met een bijzonder ruim en huiselijk gevoel. Een vergelijkbare zitgroep is normaal gesproken alleen terug te vinden in de premium campers van Dethleffs.
Veel ruimte in keuken en badkamer
In het midden van de camper bevindt zich aan de bestuurderszijde een royale gourmetkeuken met een gaskooktoestel, grote laden, een ruim werkblad en een koelkast van 137 liter met een apart vriesvak van 15 liter. Richting de cabine volgt een ruime badkamerindeling met links een toilet en rechts van de door-gang een aparte douchecabine.
Wanneer de badkamerdeur volledig wordt geopend, sluit deze de badkamer af van het woongedeelte en verbindt ze de douche, badkamer en middengang tot één royale badruimte. Zo ontstaat maximale bewegingsvrijheid en extra comfort tijdens het gebruik.
Daarnaast geniet je in de nieuwe Trend van een warm en huiselijk interieur. Het dwars generfde houtdecor op de meubelen, de contrasterende grijstinten, de perfect afgestemde bekledingsstoffen en het modern donkere plafond creëren samen een stijlvolle sfeer. Net als de vloer in houtlook benadrukken deze ele-menten het gezellige en uitnodigende karakter van de leefruimte.

Voor omvangrijke kampeeruitrusting, zoals relaxstoelen en fietsen, biedt de nieuwe Trend volop opbergruimte in de ruime garage achterin. Dankzij de door-laadmogelijkheid en de grote garageluiken van 90 x 80 centimeter aan beide zij-den van het voertuig zijn spullen eenvoudig toegankelijk en gemakkelijk in te la-den.
Kenmerkende uitrusting van de Trend-serie
Verder overtuigt de Trend I 7027 met de vertrouwde uitrustingskenmerken die de Trend-serie zo populair maken. Daartoe behoort het dynamische exterieur met vloeiende lijnen op de zijwanden, die overgaan in het karakteristieke rode designelement van Dethleffs.
Ook bij de Trend I 7027 staat de houtvrije LifeTime Smart-opbouwtechnologie garant voor een lange levensduur. De bodemconstructie is houtvrij en be-schermd met GVK-platen (glasvezelversterkte kunststof), wat zorgt voor extra duurzaamheid en bescherming.
Een bijzonder comfortabel detail is de volledig vlakke Iso-Protect-vloer, die door-loopt van de cabine tot aan de zitgroep. Deze drempelloze vloer vergroot niet al-leen het gebruiksgemak, maar biedt in het woongedeelte ook toegang tot een royaal opbergvak in de vloer.
Daarnaast rust Dethleffs de bovenkasten in elke Trend-camper standaard uit met het AirPlus-systeem. Dit systeem zorgt voor een continue ventilatie achter de kasten, waardoor vochtvorming en schimmel effectief worden voorkomen.
Tot de overige uitrustingskenmerken behoren een groot navigatie- en multime-diasysteem, een achteruitrijcamera en diverse rijassistentsystemen, waaronder: automatisch noodremsysteem (AEBS), noodrijstrookassistent, vermoeidheids-herkenning voor de bestuurder, snelheidsassistent en verkeersbordherkenning
Samen zorgen deze voorzieningen voor extra comfort, veiligheid en gebruiksge-mak tijdens elke reis.

Fiat Ducato basis voertuig
Bij een breedte van 233 cm en een hoogte van 300 cm heeft de nieuwe Trend een totale voertuiglengte van 740 cm. Dankzij het lage chassis en de verbrede achteras blijft het toegestane totaalgewicht in de standaarduitvoering onder de 3,5 ton. Desgewenst kan het voertuig worden opgewaardeerd naar een maxi-maal toegestaan gewicht van 3.650 kg of 4.250 kg.
Als basisvoertuig kiest Dethleffs voor de Fiat Ducato, uitgerust met een 140 pk (103 kW) sterke MultiJet-motor die voldoet aan de Euro 6e-bis emissienorm en gekoppeld is aan een handgeschakelde zesversnellingsbak. Optioneel is voor deze motorisering ook een 8-traps automatische transmissie met koppelomvor-mer beschikbaar. Daarnaast is een krachtigere motor van 180 pk (132 kW) lever-baar, die uitsluitend wordt gecombineerd met de 8-traps automatische trans-missie.


Over Dethleffs
"Niet zonder mijn familie!" besloot Arist Dethleffs in 1931. Daarom ontwierp hij de eerste caravan van Duitsland, die hij destijds nog een “Wohnauto” noemde. De fabrikant van skistokken en zwe-pen wilde zijn gezin namelijk meenemen op zijn lange zakenreizen. Het begrip vrije tijd was in die tijd nog nauwelijks bekend, gezinsvakanties waren een voorrecht voor enkelen en het toerisme stond nog in de kinderschoenen. Met de uitvinding van de Dethleffs-caravan brak een nieuw tijd-perk aan, niet alleen voor vakantiegangers, maar ook voor het bedrijf zelf, dat zich later volledig toelegde op de productie van caravans en vervolgens ook campers. De pioniersgeest van Arist Dethleffs is vandaag de dag nog altijd voelbaar binnen het bedrijf. Die komt tot uiting in de voort-durende ontwikkeling van de modelseries, talloze innovaties en natuurlijk in het hart van de cam-pinggeschiedenis: de familie. Vanaf het allereerste begin is Dethleffs nauw verbonden met Isny im Allgäu. Met zijn positionering als ‘Vriend van de Familie’ blijft het merk trouw aan zijn oorspron-kelijke waarden. Op het hoofdkantoor in Isny ontwikkelt en produceert Dethleffs zijn volledige assortiment: campers, caravans en campervans. Ook de ontwikkeling en productie van camper-vans en urban campers voor andere merken vindt hier plaats.
Erwin Hymer Group
De Erwin Hymer Group is een volledige dochteronderneming van THOR Industries, een van 's we-relds grootste fabrikanten van recreatievoertuigen, met meer dan 32.000 medewerkers wereld-wijd. De Erwin Hymer Group verenigt fabrikanten van campers en caravans, accessoiresspecialis-ten en aanbieders van verhuur- en financieringsdiensten onder één dak. Tot de groep behoren de merken Buccaneer, Bürstner, Carado, Corigon, Crosscamp, Compass, Dethleffs, Elddis, Eriba, Etrusco, Hymer, Laika, LMC, Niesmann+Bischoff, Sunlight en Xplore.
Daarnaast maken ook de verhuurbedrijven Crossrent, McRent en rent easy, de chassisspecialist Goldschmitt, accessoiresspecialist Movera en het reisplatform freeontour deel uit van de Erwin Hymer Group.
Meer informatie is te vinden op: www.erwinhymergroup.com.

Diabetes opgepast !!!

 
 
1 op 5 mensen met diabetes heeft geen aangepast rijbewijs
Daardoor rijden ze zonder geldig rijbewijs, wat grote gevolgen kan hebben
In België zijn er ongeveer 1 miljoen personen met diabetes. Ze zijn wettelijk verplicht hun rijbewijs elke 5 jaar te vernieuwen na een medisch onderzoek. Uit een bevraging door de Diabetes Liga, Association du Diabète en Vias institute bij meer dan 1100 personen met diabetes blijkt dat 1 op 5 niet over zo’n aangepast rijbewijs beschikt. Daardoor rijden ze zonder geldig rijbewijs. Bij een ongeval kan dat mogelijk grote gevolgen hebben. De resultaten tonen aan dat velen onbewust zonder een aangepast rijbewijs rijden en dat er nood is aan betere informatie over de regelgeving rond rijden met diabetes. Daarom starten de 3 organisaties nu een sensibiliseringscampagne gericht op mensen met diabetes én zorgverleners.
Om na te gaan in welke mate personen met diabetes op de hoogte zijn van de regelgeving rond het aangepast rijbewijs bij diabetes en hoe ze voorzorgen nemen voor en tijdens het autorijden werd een online bevraging opgezet door de Diabetes Liga, Association du Diabète en Vias institute. In totaal vulden 1136 personen met diabetes (en een rijbewijs) deze enquête in.
 
1 op 5 heeft geen aangepast rijbewijs
Bijna 8 op de 10 (78%) van de ondervraagde mensen met diabetes beschikt over een aangepast rijbewijs. Dit betekent ook dat 22% niet in orde is met deze verplichting. Wie zonder aangepast rijbewijs rijdt, beschikt juridisch gezien niet over een geldig rijbewijs. Dat kan leiden tot een boete en kan gevolgen hebben bij een ongeval, zelfs wanneer dit geen verband houdt met diabetes. Ook de tussenkomst van de autoverzekering kan hierdoor in het gedrang komen.
De groep die rijdt zonder aangepast rijbewijs doet dat vaak onbewust. Diabetes Liga en Association du Diabète merken dat heel wat mensen met diabetes onvoldoende op de hoogte zijn van de regels rond rijgeschiktheid. Sommigen weten niet dat hun rijbewijs regelmatig vernieuwd moet worden, anderen ontdekken pas jaren na hun diagnose dat zij een aangepast rijbewijs moeten aanvragen. Zeker bij een diagnose diabetes krijgen mensen veel informatie te verwerken, waardoor deze regelgeving soms onder de radar blijft.

18% weet niet dat een aangepast rijbewijs nodig is voor alle diabetespatiënten
Een gebrek aan kennis over de regels speelt dus zeker mee. Zo denkt 18% van de ondervraagden dat een aangepast rijbewijs voor mensen met diabetes niet nodig is. 27% meent dat dit enkel geldt voor bepaalde types diabetes, vanaf een bepaalde leeftijd of enkel bij complicaties.
 
43% denkt dat er geen gevolgen zijn als je geen aangepast rijbewijs hebt. 40% weet correct dat men bij een ongeval mogelijk niet verzekerd is wanneer men niet in orde is met de regelgeving. 17% denkt zelfs nooit verzekerd te zijn!

Wat zegt de wet?
De wet schrijft nochtans van zodra de diagnose diabetes wordt gesteld, je wettelijk verplicht bent om binnen de 4 werkdagen een aangepast rijbewijs aan te vragen. Dit geldt voor elke persoon met diabetes, ongeacht de behandeling of het type diabetes (dus ook voor voorlopige rijbewijzen). Professionele bestuurders moeten elk 3 jaar hun rijbewijs laten vernieuwen, andere bestuurders elke 5 jaar.
 
Personen met diabetes moeten dit zelf in de gaten houden en na een bezoek aan hun huisarts of endocrinoloog met een ingevuld rijgeschiktheidsattest zich aanmelden bij de gemeente. Professionele bestuurders met diabetes krijgen van hun huisarts of endocrinoloog een rijgeschiktheidsadvies, op basis waarvan de arbeidsgeneesheer een rijgeschiktheidsattest aflevert. Enkel bij complexe situaties zal er doorverwezen worden naar het CARA, het rijgeschiktheidscentrum van Vias institute. Daar kan dan na een multidisciplinair onderzoek ook al dan niet een rijgeschiktheidsattest afgeleverd worden.
 
Waarom is een aangepast rijbewijs nodig?
Europese regels bepalen dat personen met diabetes een aangepast rijbewijs nodig hebben. Zo worden ze op regelmatige tijdstippen aan een medische controle onderworpen die specifiek aandacht heeft voor het veilig kunnen besturen van een voertuig. Als je diabetes hebt, kunnen de bloedglucosewaarden immers schommelen en dat kan potentieel gevaarlijk zijn achter het stuur.
 
Personen met diabetescomplicaties zoals problemen aan de ogen, hart- en vaatziekten of zenuwschade moeten extra alert zijn. Ook een hypoglycemie (ook wel “hypo” genoemd), wanneer je bloedsuikerspiegel te laag is, kan impact hebben op je rijprestaties. Mogelijke symptomen zijn beven, zweten, bleek worden, licht gevoel in het hoofd, hongergevoel, hartkloppingen. Tijdens een autorit kan een hypo zich onder andere uiten in: moeilijker op je rijstrook kunnen blijven, verkeerstekens over het hoofd zien, een richtingaanwijzer laattijdig opmerken.
 
1 op 5 is bezorgd over een hypo
1 op 5 (19%) is bezorgd over een hypo- of hyperglycemie tijdens het rijden.  64% is daar zelden of nooit bezorgd over. De bezorgdheden hangen samen met het type diabetes, de behandeling en de duur van de aandoening.
 
Bijna 1 op 2 neemt snelle suikers mee
Het is belangrijk om een hypo te voorkomen achter het stuur. Mensen met diabetes beschikken vandaag over hulpmiddelen om hun bloedglucosewaarden op te volgen. Continue glucosemonitoring, alarmsystemen en optimale behandelingen helpen om risico's tijdens het rijden beter te voorkomen.
Om de kans op een hypo te verkleinen, nemen veel personen met diabetes voorzorgen. Zo neemt 1 op 3 (36%) tijdens het rijden steeds snelle suikers mee. En 1 op 5 (18%) controleert regelmatig de bloedsuikerspiegel. 1 op 4 (25%) neemt regelmatig een pauze. De meeste respondenten geven aan verschillende voorzorgsmaatregelen te nemen voor en tijdens het rijden.

Conclusie
Deze enquête toont aan dat er nog een grote kloof is tussen wat de wetgever voorschrijft en wat mensen met diabetes in de praktijk weten of doen. Op die manier rijdt een grote groep van mensen met diabetes, vaak onbewust, rond op een manier die potentieel zware gevolgen kan hebben.
Diabetes Liga roept mensen met diabetes op om hun rijbewijs tijdig te controleren en vragen hierover te bespreken met hun huisarts, endocrinoloog of diabeteseducator. Die kunnen daarnaast ook een belangrijke rol spelen om die kennis rond de juiste regelgeving te vergroten zowel bij de diagnose van diabetes én telkens wanneer een verlenging van het rijbewijs nodig is.

Aurélie Lampaert, inhoudelijk directeur Diabetes Liga: ‘Rijden met diabetes is vandaag veiliger dan ooit dankzij betere behandelingen en technologie. Maar technologie vervangt de verantwoordelijkheid van de bestuurder niet. Het is wel hoopvol dat de overgrote meerderheid van personen met diabetes nu al voorzorgen neemt wanneer ze de weg op gaan. Toch tonen deze resultaten aan dat blijvende sensibilisering nodig is. Daarom is er op 24 november een digitale infosessie over ‘Rijden met diabetes’. Meer info over rijden met diabetes en een brochure over rijgeschiktheid vind je via www.diabetes.be ‘
 

 Christel getuigt over welke maatregelen zij neemt om een hypo te voorkomen achter het stuur. 

Meer info
Diabetes Vias institute: 0473 85 59 44
Aurélie Lampaert, Inhoudelijk Directeur Diabetes Liga: 0497/67.23.30

Nieuw bij Frankia

Frankia Platin Final Edition.

Frankia neemt de Platin uit productie en vervangt hem door een knappe Final Edition.

2716058-0a1eda9a56c1a40a1891dcca1c0d1973.jpg

Frankia die al veel schitterende interieurs voor zijn kampeerauto’s ontwierp, heeft nu een bijzonder mooie zitgroep achterin in de nieuwe Final gebouwd.  

Klanten krijgen de keuze uit 3 integralen: de 8,07 m lange I 7900 GD Platin hij heeft enkele bedden boven de garage, een ruim sanitair en een zitgroep zoals in de 7,76 m lange I 7400 Plus Platin Pure en in de I 7400 GD Platin Pure. Deze laatste heeft 2 zijzitbanken in plaats van een L-zitgroep. Frankia I 7400 Plus Platin Pure Edition heeft achterin een comfortabele U-zitgroep met panoramisch uitzicht.

2716058-c477eed01ef2ebc8954eacbe088e105d.jpg

Als optie kan men er een met 2 zijzittingen bekomen uitgerust met driepuntveiligheidsgordels en hoofdsteunen. Boven de voorste zitbankanken bouwt de fabrikant een elektrisch aangedreven hefbed. Achter de zitgroep is het sanitair. Hij heeft donker grijze ergonomisch gevormde kussens. Het redelijk groot tafelblad op 2 poten kan men in hoogte regelen. Boven zijn kasten in houtdecor met bijpassende handgrepen. De sfeerverlichting evenals de sterkere verlichting werken perfect.

2716058-28fa2b03f2b2e7b78aadb8971c0188a3.jpg

Als basisvoertuig voor de integrale luxe klasse gebruikt Frankia een Merceds Benz Sprinter 519 CDI met een MTM van 5,5 ton chassis. De sterke turbodiesel levert via een automaat 190 pk aan achterwielen. Deze uitvoering zal na verkoop van de Final Edition voorlopig niet meer aangeboden worden. Als voornaamste uitrusting vinden we een verlichte luifel, keramische wc met 2 cassetten, Alde vloeistofverwarming, drie zonnepanelen, twee batterijen van 210 AH en een groot TVscherm.

Meer info: www.frankia.com

Mobiel reizen

Diverse beurservaring in Düsseldorf: Ontdek trends en innovaties en ervaar de vrijheid van mobiel reizen en ervaar de vrijheid van mobiel reizen

Veel te snel

 
 

2 op 3 bestuurders rijdt veel te snel in zone 30


Op autosnelwegen houden we ons veel vaker aan de maximale snelheid

Morgen vindt de 25ste editie van de flitsmarathon plaats en voert de politie in heel het land extra snelheidscontroles uit. Uit een nieuwe gedragsmeting snelheid van Vias institute bij bijna 2 miljoen voertuigen blijkt dat twee op drie bestuurders in een zone 30 zo snel rijdt dat ze daarvoor een boete zouden krijgen. De gemiddelde snelheid ligt zelfs op 41 km/u. Op autosnelwegen houden we ons daarentegen wel vaker aan de juiste snelheid. Tussen 2021 en nu halveerde het percentage bestuurders dat zich niet aan de juiste snelheid hield. 
De gedragsmeting snelheid van Vias institute bestaat uit een observatie in het reële verkeer. Voor deze studie is tussen eind 2024 en begin 2026 de snelheid van bijna 2,3 miljoen personenwagens gemeten. Op 99 locaties in heel het land zowel binnen als buiten de bebouwde kom en op de autosnelwegen werd met snelheidsmeters nauwgezet de gereden snelheid geregistreerd.
De snelheid werd gemeten in omstandigheden waar de bestuurders zelf hun snelheidskeuze konden bepalen en waar er dus zo min mogelijk beïnvloeding was door externe factoren zoals snelheidsremmers, flitspalen, files of voorliggers. De gedragsmeting kwam tot stand met steun van de Europese commissie, de FOD Mobiliteit en de gewesten.

De resultaten in detail
De gemiddelde snelheid te hoog in zone 30

Zowel op de autosnelwegen als op de wegen met een maximumsnelheid van 70 of 90 km/u ligt de gemiddelde snelheid rond de maximumsnelheid. Uitzondering is de zone 30. Daar stellen we vast dat zowel in Vlaanderen (gemiddeld 37 km/u), maar zeker in Wallonië (gemiddeld 45 km/u) veel te snel gereden wordt. Zones 30 zijn er net gekomen om de kwetsbare weggebruikers beter te beschermen. Het is net daar uitermate belangrijk om de maximumsnelheden te respecteren.
 
Snelheidslimiet Gemiddelde snelheid in België Gemiddelde snelheid in Wallonië Gemiddelde snelheid in Vlaanderen
30 km/u 41 km/u 45 km/u 37 km/u
50 km/u 52 km/u 56 km/u 50 km/u
70 km/u 69 km/u 70 km/u 69 km/u
90 km/u 89 km/u 95 km/u 86km/u
120 km/u 113 km/u 113 km/u 113 km/u

Gunstige evolutie op de autosnelwegen
Als we vergelijken met de vorige gedragsmeting zien we dat op de autosnelwegen 1 op de 4 (23%) sneller rijdt dan 120 km/u. Bij een eerdere gedragsmeting in 2021 lag dat op 44%.
Wat zeker meespeelt is dat er op veel plaatsen de voorbije jaren zowel in Vlaanderen als Wallonië trajectcontroles geplaatst zijn. Dat leidt op het hele wegennet tot tragere snelheden. Daarnaast zijn er ook steeds meer elektrische wagens. Ook die hebben een gunstige invloed op de gereden snelheden.
 
2 op 3 bestuurders zou in zone 30 boete gekregen hebben.
In België geldt tot maximumsnelheden van 100 km/u een technische tolerantie van 6 km/u. Je wordt in een zone 30 dan pas geflitst vanaf 37 km/u. Op autosnelwegen is de technische tolerantie 6%, daar word je pas vanaf 129 km/u geflitst. Daarom hebben we het aantal bestuurders in overtreding berekend die dus harder reden dan wat de technische tolerantiemarge toelaat. Dat wil zeggen dat die bestuurders een boete zouden gekregen hebben als de meting door de politie was uitgevoerd.
 
Maximumsnelheid Percentage bestuurders in overtreding in België (sneller dan de technische marge)
 
Percentage bestuurders in overtreding in Wallonië (sneller dan de technische marge) Percentage bestuurders in overtreding in Vlaanderen (sneller dan de technische marge)
 
30 km/u 65% 83% 50%
50 km/u 28% 43% 21%
70 km/u 23% 22% 24%
90 km/u 27% 45% 16%
120 km/u 7% 9% 6%

- Op wegen met een maximumsnelheid van 30 km/u, reed 2 op de 3 bestuurders (65%) sneller dan 36 km/u. In Vlaanderen gaat het over de helft van de bestuurders (50%), maar in Wallonië gaat het zelfs om 83%. Daar reed tijdens onze metingen ook bijna 6% zelfs meer dan 30 kilometer per uur te snel! Een bestuurder reed zelfs 119 km/u in een zone 30.

- Bij een snelheidsregime van maximaal 50 km/u waren in Wallonië dubbel zo vaak bestuurders (43%) in overtreding dan in Vlaanderen (21%).

- Op wegen met aan maximumsnelheid van 70 km/u rijden zowel in Vlaanderen (24%) als Wallonië (22%) ongeveer 1 op de 4 bestuurders meer dan 6 km/u te snel. Op de wegen met een maximumsnelheid van 90 km/u rijdt 45% in Wallonië sneller dan 96 km/u. In Vlaanderen is dat slechts 16%. Buiten de bebouwde kom is de standaardsnelheidslimiet in Vlaanderen al enkele jaren 70 km/u, terwijl dat in Wallonië nog steeds 90 km/u. Er zijn dus ook veel meer locaties waar in Wallonië een snelheidslimiet van 90 km/u geldt.

- Als we kijken naar het aantal bestuurders in overtreding op de autosnelweg zien we dat voor heel België ‘slechts’ 7% van de bestuurders sneller rijdt dan 129 km/u. 
 
Conclusie
Uit deze gedragsmeting blijkt dat nog steeds een hele hoop bestuurders te snel rijden wanneer ze niet door de infrastructuur of door zichtbare handhaving geleid worden. In zones 30 en 50, waar de meeste kwetsbare weggebruikers zich verplaatsen, is het probleem het grootst. Zowel de gemiddelde snelheid als het percentage bestuurders in overtreding ligt, ondanks een hoge technische tolerantiemarge in ons land, veel te hoog.
 
Aangezien veel bestuurders het moeilijk hebben om zich intrinsiek aan te juiste snelheden te houden op deze locaties is het aangewezen zo vaak als mogelijk de infrastructuur aan te passen of te voorzien in zichtbare handhaving.
 
Op de autosnelwegen stellen we wel een gunstige evolutie vast van de gereden snelheden. De trajectcontroles die op veel plaatsen in Wallonië en Vlaanderen geïnstalleerd zijn, hebben over het hele weggennet een gunstige invloed. Daarnaast speelt ook de elektrificatie van ons wagenpark mogelijk een rol.
 
Jean-Luc Crucke, federaal minister van Mobiliteit: "Snelheid blijft een belangrijke oorzaak van ongevallen en is minstens een bepalende factor voor de ernst ervan. Op onze autosnelwegen zien we een gunstige evolutie, met dank aan de trajectcontroles en strikte handhaving. Samen met mijn gewestelijke collega's moeten we hierop blijven inzetten, want elk verkeersslachtoffer is er één te veel. Het zal daarom een onderwerp zijn op de Staten-Generaal Verkeersveiligheid van 6 oktober 2026. Voor alle bestuurders geldt dat we de snelheid zelf in de hand hebben en dat dit een rechtstreekse invloed heeft op de veiligheid van de andere weggebruikers."


Meer info: Vias institute

Luchtmatrassen

Slaapcomfort onderweg: Luchtmatrassen maken een golf van kampeer- en reisactiviteiten mee

Of het nu kamperen is, in de Vakantie, gastenkamers, op het festival of tijdens een spontane weekendtrip - luchtbedden worden steeds meer een comfortabel alternatief voor klassieke gastbedden. De voortdurende trend naar buitenreizen en flexibele overnachtingen betekent dat fabrikanten zich steeds meer richten op innovatieve materialen, geïntegreerde pompsystemen en ergonomische ligoppervlakken.

Terwijl de Luchtmatras Vroeger stonden comfort en slaapkwaliteit nu centraal bij productontwikkeling. Nieuwe modellen beschikken over stevige interieurconstructies, meerlaagse oppervlakken en krachtige elektrische pompen waarmee je binnen enkele minuten kunt monteren en demonteren. Tegelijkertijd verbeteren versterkte luchtkamers en moderne klepsystemen de dimensionale stabiliteit en verminderen ze het luchtverlies 's nachts.

Luchtmatras versus slaapmat

Hoewel luchtmatrassen imponeren met hun hoge comfort en aangename vulling, scoren slaapmatten door hun lage gewicht, robuustheid en goede thermische isolatie. Als je waarde hecht aan maximaal slaapcomfort, is een luchtmatras een goede keuze.

Naast het gebruik voor kamperen winnen slaapluchtmatrassen ook steeds meer belang in de particuliere sector. Ze bieden een ruimtebesparende oplossing voor logeerkamers, kleine appartementen of tijdelijke slaapplaatsen en kunnen na gebruik compact worden opgeborgen. Daarnaast kan de zachte luchtvering zeker Gezondvoor de rug .

Branche-experts verwachten dat de vraag naar hoogwaardige slaapluchtmatrassen de komende jaren zal blijven groeien.

Goedkope luchtmatrassen met hoog comfort

De luchtbedden van Action bieden een praktische en goedkope oplossing voor kamperen, festivals of als gastenbed. Het assortiment omvat enkel- en dubbelmodellen met verschillende lighoogtes en maten, waaronder varianten met robuuste PVC-constructie, een comfortabel velours oppervlak en deels geïntegreerde elektrische pomp voor snelle opblazen en leeglopen, evenals TÜV-certificering. Afhankelijk van het beoogde gebruik kunnen klanten kiezen tussen compacte luchtbedden voor onderweg en hogere modellen met meer slaapcomfort – ideaal voor wie op zoek is naar een flexibele slaapoptie tegen een aantrekkelijke prijs.

Meer info: info@veebis.com

LMC Tracer V 600

LMC Tracer V 600

De lichtgewicht reeks werd opgefrist.

De stuurcabine van Fiat en Citroen, de 2,22 m brede reeks is nu in het zwart te bekomen. Bij de Tracer reeks komt de 5,99 m lange Van 600 bij. Met deze laatste camperbus wil de fabrikant hem aantrekkelijker maken door het interieur aan te passen door meer bewegingsvrijheid te bekomen. Dat kan tegen dezelfde prijs worden uitgevoerd. De nieuwe en kleinste Tracer heeft achterin een 1,86 x 1,4 m groot dwarsbed, aansluitend is het sanitair met wegdraaiende wand en een compacte keuken. Vooraan heeft de zitgroep een vergrootbaar tafelblad. Als optie kan men een hefdak met twee bedden bekomen.

2715087-0a1eda9a56c1a40a1891dcca1c0d1973.jpg

2715087-c477eed01ef2ebc8954eacbe088e105d.jpg

Meer info: www.lmc-caravans.com

 

Caravan Salon Dusseldorf 2027

Top internationale merken en nieuwkomers presenteren caravaninnovaties voor elk type reizen

Top internationale merken en nieuwkomers presenteren caravaninnovaties voor elk type reizen

Caravan Salon Dusseldorf

Voor ieder die zich overal ter wereld thuis voelt

CARAVAN SALON wordt het centrum van de caravaning-wereld

Vluchtmisdrijven

 
 

Vluchtmisdrijf bij 1 op de 4 ongevallen waarbij een voetganger gewond raakt


Elke week 100 doden of gewonden in ongevallen met vluchtmisdrijf in ons land

Bij 1 op de 4 ongevallen waarbij een voetganger in ons verkeer gewond raakt, neemt de dader de vlucht. Ook fietsers worden vaak slachtoffer van ongevallen met vluchtmisdrijf. Vorig jaar waren er zo meer dan 2800 fietsers en voetgangers die ons land gewond waren of om het leven kwamen in een ongeval waarbij de dader niet ter plaatse bleef. Op 10 jaar tijd is het aantal vluchtmisdrijven in ons land met 8% toegenomen. Hoewel de meeste daders gevat worden, blijft het fenomeen verontrustend groot. Vias institute trekt aan de alarmbel en gaat de problematiek meer in detail bestuderen.
1 op 4 gewonde voetgangers slachtoffer van vluchtmisdrijf
Verhoudingsgewijs zijn voetgangers de grootste groep slachtoffers. 2 jaar geleden was bij ongeveer 1 op de 5 ongevallen waarbij een voetganger gewond raakt of om het leven kwam, sprake van vluchtmisdrijf. Nu is dat al bij 1 op de 4 letselongevallen (25%). In totaal waren er zo 1006 voetgangers die slachtoffer werden van vluchtmisdrijf in 2025.
 
In absolute cijfers zijn het echter de fietsers die het vaakst te maken hebben met een dader die zijn verantwoordelijkheid niet neemt. 1819 slachtoffers waren onderweg met hun fiets (15% van alle fietsongevallen) toen ze aangereden werden en de dader niet bleef staan.
In totaal is zelfs 25% van alle voetgangers die gewond raken in ons verkeer een slachtoffer in een ongeval met vluchtmisdrijf. Ook bij ongevallen met een elektrische step (15% van alle e-stepongevallen) en bromfiets (12%) willen de daders vaak hun verantwoordelijkheid ontlopen.
 
Dader vaak onder invloed
Uit eerder onderzoek is duidelijk dat daders van vluchtmisdrijf vaak rondreden onder invloed van alcohol en/of drugs. Sommige daders komen zich dan wel aanmelden eens hun roes achter de rug is, maar dat vermindert het leed en de letsels van de personen die slachtoffer geworden zijn natuurlijk niet.
Daarnaast komt ook regelmatig voor dat de daders niet in orde waren met hun papieren (rijbewijs of verzekering).
 
Aantal vluchtmisdrijven op 10 jaar tijd met 8% gestegen
In 2025 gebeurden er 4814 letselongevallen waarbij de dader achteraf vluchtmisdrijf pleegde. Dat zijn er bijna 200 meer dan in 2024. Op 10 jaar tijd is er zelfs een stijging met 8% (van 4467 in 2014 naar 4814 in 2025). Elke week zijn er in ons land dus 92 ongevallen met gewonden of doden waarbij de dader de vlucht neemt! In totaal waren er dus in 2025 in ons land 5297 slachtoffers van vluchtmisdrijf: 20 personen kwamen om het leven, 200 personen waren zwaargewond, 5077 lichtgewond.
 
Niet alleen in absolute cijfers, maar ook verhoudingsgewijs neemt het aantal vluchtmisdrijven toe. In 2025 pleegde in 13% van alle letselongevallen de dader vluchtmisdrijf, ten opzichte van 11% in 2016.
 
Jaar Letselongevallen met vluchtmisdrijf Totaal slachtoffers % ongevallen met vluchtmisdrijf
2016 4467 4989 11,1%
2017 4199 4684 11,0%
2018 4436 4910 11,5%
2019 4458 4956 11,8%
2020 3614 3948 11,9%
2021 4232 4663 12,2%
2022 4786 5316 12,7%
2023 4820 5303 13,1%
2024 4617 5067 12,8%
2025 4814 5297 13,0%
Gemiddeld 2016-2025 4444 4913 12,1%
Evolutie 2016-2025 8% 6% 17%

85% van de daders wordt gevat
Op basis van cijfers van de politie en het Belgisch gemeenschappelijk waarborgfonds blijkt dat de daders ook vaak gepakt worden. In 2016 bleef nog 22% van de ongevallen met vluchtmisdrijf onopgelost. Vorig jaar was dat in 15% van de ongevallen zo. Dat wil zeggen dat 85% van de daders wel gevat wordt.  Vluchten is dus nooit de goede oplossing.
 
Zware straffen
De straffen voor vluchtmisdrijf zijn niet min. Bij een ongeval zonder gewonden riskeert de dader een gevangenisstraf van 15 dagen tot zes maanden en een geldboete tussen 2000 en 20.000 euro. Daarnaast kan de rechtbank nog beslissen een rijverbod op te leggen van acht dagen tot vijf jaar.
 
Wanneer een slachtoffer van vluchtmisdrijf daarentegen gewond geraakt, of in het slechtste geval overlijdt, dan gelden er nog zwaardere straffen. Dan riskeert de dader een gevangenisstraf van 15 dagen tot 3 jaar en/of een boete van 4000 tot 50.000 euro. In dit geval kan er ook worden beslist een levenslang rijverbod op te leggen.
Hoe zwaar de straffen ook, het afschrikkingseffect is relatief beperkt omdat wanneer mensen onder invloed rijden ze niet de rationale afweging maken van de potentiële sanctie die boven hun hoofd hangt.
 
Conclusie
Het aantal gevallen met vluchtmisdrijven blijft stijgen en wordt verhoudingsgewijs een groter verkeersveiligheidsprobleem. Vooral wanneer fietsers en voetgangers gewond raken in het verkeer is dat heel vaak wanneer een dader de vlucht neemt. Hoewel het altijd je morele plicht is om hulp te verlenen, blijft de groep weggebruikers die dat niet doen bij een ongeval nog altijd schrikbarend hoog en dit ondanks de sancties die doorheen de jaren fors verstrengd zijn. Om dit fenomeen beter te kunnen doorgronden gaat Vias institute daarom nieuw studiewerk verrichten om te kijken naar de profielen van plegers van vluchtmisdrijven en vooral proberen te doorgronden waarom het aantal vluchtmisdrijven niet verder daalt.
 
Federaal minister van Mobiliteit Jean-Luc Crucke:“De nieuwe cijfers zijn zorgwekkend, vooral die over voetgangers. Ze tonen aan dat er dringend actie nodig is. In het toekomstige federale verkeersveiligheidsplan zal de bestrijding van factoren die vluchtmisdrijven in de hand werken — alcohol, drugs, rijden zonder rijbewijs of zonder verzekering — een prioriteit zijn. Ik zal Vias ook vragen om de oorzaken en het profiel van de daders grondig te analyseren, zodat we gerichte en effectieve maatregelen kunnen nemen. Verkeersveiligheid is een gedeelde verantwoordelijkheid: iedereen moet zijn steentje bijdragen. All for Zero!”
 
Ook de Voetgangersbeweging maakt zich ernstige zorgen over deze tendens. Tom Dhollander, gedelegeerd bestuurder: “Dat één op de vier gewonde voetgangers slachtoffer wordt van vluchtmisdrijf is onaanvaardbaar. Wie een kwetsbare weggebruiker aanrijdt, heeft de verantwoordelijkheid om hulp te bieden en ter plaatse te blijven. Tegelijk moeten deze cijfers voor het beleid een duidelijk signaal zijn dat de veiligheid van voetgangers meer aandacht verdient.”

Meer info: Vias institute

Meer van Zwerfautoclub Regio Antwerpen

↑ Terug naar de berichten