

een stoere bink
Dethleffs Globebus T16
De fabrikant uit Isny stelde tijdens de CMT in Stuttgart de nieuwe Globebus T16 voor. Op het eerste zicht is de Globebus T16 een stoere bink met een mooie vorm en aangepaste kleuren.
Na de succes volle invoering van de 4x4 T46 werd een kleiner type de T16 ontworpen. Hij is 60 cm korter ook lichter dan zijn eerste broeder. De halfintegrale T16 is wegens zijn bescheidener afmetingen wendiger dan zijn grote voorganger. De 6,25 m lange globebus Performance T16 4x4 is als een 3,5 tonner ontwikkeld Bezitters van een rijbewijs B mogen hem dus besturen.
De indeling van de Globebus Performance T16 is gebouwd voor een koppel dat van avontuurlijke ritten houd. Vooraan is een kleine zitgroep met een uittrekbaar tafelblad. Achter vinden we een 1,98 x 1,42 m groot dwarsbed. Ongeveer in de midden van het interieur staat de keuken met veel bergvakken, vlakbij zien we de koelkast. Tegenover de keuken met twee kookvuren en elektrische ontsteking plus een opklapblad om de werkoppervlakte wat te vergroten aan de zijkant van het aanrecht staat de ruim uitvallen badkamer. Zij wordt met een schuifdeur afgesloten. Een draaibare wand brengt de volwaardige douche in ’t zicht.
Voor het basisvoertuig heeft Dethleffs gekozen voor een VW Crafter in de 4x4 versie. 163 pk sterke motor met 8 gangautomaat zorgt voor de nodige paardenkracht in het vooronder.
Meer info: www.dethleffs.de

Proficiat Warre


Warre Hendrickx wint titel van beste Vlaamse student automechanica, in aanwezigheid van Minister Annick De Ridder
Het EDUCAM Training Center in Lokeren was gisteren het toneel voor de 54ste editie van de wedstrijd Gouden Autosleutel, de wedstrijd voor veelbelovende studenten van het laatste jaar automechanica.
Duik in de coulissen van de wedstrijd
Het event, dat wordt georganiseerd door mobiliteitsfederatie TRAXIO en opleidingscentrum EDUCAM, trok 40 studenten automechanica van 20 verschillende Vlaamse scholen.
Warre Hendrickx wint de Gouden Autosleutel 2026!
De jury was onder de indruk van de technische kennis en vaardigheden van alle deelnemers. Na een dag vol uitdagende praktische en theoretische proeven, werd uiteindelijk Warre Hendrickx van TI St-Paulus Mol tot winnaar gekroond in aanwezigheid van Annick De Ridder, Vlaams minister van Mobiliteit, Openbare Werken, Havens en Sport.
Hij haalde het in de finale van Pieter Vanherck (TI St-Paulus Mol), Wibbe Vancleuvenbergen (VITO Hoogstraten) en Iben Smolderen (PTS Boom).
Dit jaar kon de wedstrijd rekenen op BMW als automotive partner. De vier finalisten konden hun technische expertise tonen op vier indrukwekkende BMW M5's. Een veeleisende maar ook onvergetelijke ervaring.
Filip Rylant, woordvoerder van mobiliteitsfederatie TRAXIO: “Alle 40 deelnemers zijn in onze ogen winnaars! Met deze wedstrijd wil TRAXIO het belang van technische profielen in de autobedrijven onder de aandacht brengen, net als de verschuiving naar steeds meer elektrische en elektronische vaardigheden. De Gouden Autosleutel is een originele en uitdagende manier om jonge talenten aan te moedigen om niet alleen bewust te kiezen voor technisch onderwijs maar ook om levenslang te blijven bijleren en te blijven streven naar technische uitmuntendheid.”
Tom Troch, Manager Training & Qualification van BMW Belux: “Autotechnologie verandert razendsnel en als constructeur, en marktleider in België, willen wij hierin een rol spelen door jongeren aan te moedigen om te kiezen voor een opleiding tot autotechnieker. Wij ondersteunen de scholen en initiatieven zoals de Gouden Autosleutel met onze kennis zodat de opleiding mee evolueert met de technische evoluties in onze sector. Dit zorgt er dan weer voor dat wij studenten optimaal voorbereiden voor een technische job bij één van onze verdelers.”
Winnende school : TI St-Paulus Mol
Opvallend was dat het TI St-Paulus Mol met beide deelnemende studenten 2 van de 4 finaleplaatsen wist te veroveren. Het instituut werd dan ook uitgeroepen tot winnende school en mocht - naast mooie sponsorprijzen - ook een cheque van 2.500 euro ontvangen die werd geschonken door TRAXIO.
.
Mooie prijzenpot dank zij trouwe sponsors
De prijzenpot voor de finalisten en voor de winnende school bestond uit onder andere gevulde gereedschapskoffers en andere tools die gesponsord werden door ATC, Bardahl, Bosch Service, Covalux, FACOM, Febi, Gates, Intercars, Krautli, Partspoints, TAE en Varta.
De Franstalige editie Porte-Clés d’Or vond plaats op 23 april 2026 in Luik. De winnaar van die wedstrijd was Loïc Thirifayt van Institut St-Roch Marche-en Famenne, dat meteen ook de winnende school werd.
Meer info: TRAXIO
Nieuw bij LMC


LMC 740 EL.
LMC zet de 740 FL bijna helmaal in het nieuw.
DE Cruiser reeks van LMC stelt zijn vlaggenschip gamma voor.
De 7,38m lange T740 EL vult de reeks met deze kampeerauto’s aan Enkele bedden nachterin behoren tot inrichting van de 3 Cruiser typen. Een L-zitgroep met een lange zitbank zien we in de T 750 EL. Enkel deze inrichting met zijn zitbank wijkt een beetje af. Het compacte sanitair heeft een andere uitvoering. Zo maakt de afzonderlijke douchecabine van de T 740 plaats voor een bredere keuken, die haar plaats in neemt aan de andere zijde van het interieur. Het aanrecht is 1,00 x 0,63 m groot. Twee kookvuren zijn ter beschikking van de dienstdoende kok. Aan de grote wasbak is een waterkraan waar onder zelfs zeer grote potten kunnen staan. Een aangebouwd extra wegklapbaar werkblad 46 x 33 cm vergroot het werkblad van de keuken. Daar onder heeft de T 750 een blad voor schoenen. Naast de keuken bevindt zich de koelkast. Achterin zijn eenpersoonsbedden met dikke comfortabele dikke matrassen gedragen door een lattenbodem. Aansluitend aan het linkerbed is het sanitair met wc, waskommetje en douche zoals in de meeste kampeerauto’s kan van de enkele bedden één groot bed worden gemaakt. De zitgroep in de 740 EL net achter de stuurcabine is groot en comfortabel uitgevallen. Hij heeft een lange zitbank met goed gevormde kussens en in de midden een tafel met in alle richtingen verschuifbaar tafelblad. De lange zitbank verbergt een redelijk grote bagageruim.
De fabrikant uit Sassenberg bouwt de Cruiser 740 EL op een Fiat Ducato basisvoertuig met een 140 pk sterke turbo dieselmotor. Dak en wanden zijn uit GFK sandwich gefabriceerd met XPS als isolatie materiaal. Voor de chauffeur staan de nieuwste elektronische snufjes ter beschikking.
Technische gegevens
Basisvoertuig; Fiat Ducato
Motor: Turbo Diesel 140 pk 6 versnellingen
Afmetingen L X B X H: 7,32 x 2,32 x 2,72 m
MTM 3.500 kgr
Bedden: 1 – 2,09 x 0,745 m
1- 1,97 x 0,745 m
Koelkast: 132 l
Meer info: www.lmc.com

Carthago

Carthago kampeerauto’s in modeljaar 2026
Nieuwe chique C-lijn, facelift voor de C-Tourer en alle lijnen van de linerklasse
Voor het modeljaar 2026 heeft Carthago zijn chique C-lijn fundamenteel herzien. Hij wordt beschouwd als een bestseller in zijn klasse in de Carthago-wereld en behoort tot de premium geïntegreerde auto's in Europa. Met zijn unieke combinatie van comfort, kwaliteit en praktische waarde is het de trendsetter van de hele camperindustrie. Carthago breidt de C2-tourerserie uit met de 2,17-breedte carrosserie met modellen gebaseerd op Fiat Ducato. De absolute premium modellen zijn chique e-line, chique s-plus en liner-for-two van een dynamisch frontmasker in het nieuwe "v-face design", dat voorheen was voorbehouden aan de chique e-lijn op Mercedes-Benz Sprinters. Digitaal bedieningspaneel met capacitief touchdisplay voor alle modelseries van de chic C-line.

- Chic C-Line Nieuwe Generatie
- Dynamisch frontmasker in nieuw "v-face ontwerp" en exterieurgraphics voor
- Geïntegreerd op de Mercedes-Benz Sprinter
- Neusmasker en radiatorgrille analoog aan de weggelaten Superior-serie voor
- Geïntegreerd op Fiat Ducato.
- Volledig nieuwe meubelarchitectuur "Essenza" met duidelijke lijnen, zonder handvat
- Dakkastvooren en allround omgevingsverlichting
- Nieuwe stijl werelden amalfi en cortina met nieuwe meubeldecoratie
- Walnoot en vloeren in een hoogwaardige, donkere betonuitstraling,
- Beproefde, populaire plattegronden
11 verschillende chique C-lijn modellen
De Carthago bestseller chique c-lijn wordt gekenmerkt door zijn elegantie, comfort en praktische functionaliteit. Zes indelingen en vooral de keuze tussen de basis Fiat Ducato en Mercedes-Benz Sprinter met twee en drie assen resulteren in negen geïntegreerde voertuigen, van 7,39 tot 8,78 meter lang. De voertuigen zijn 2,27 meter breed en hebben een toegestane totale massa van 4,2 tot 5,5 ton. Carthago biedt ook de populaire indeling met twee longitudinale laadbakken achterin in het premium segment van semi-geïntegreerde voertuigen. Als de chique c-lijn T 4.9 LE is hij 7,34 meter lang op de Fiat Ducato en 7,50 meter lang op Sprinter. De toegestane totale massa is 4,2 tot 4,5 ton. Al met al biedt Carthago 11 verschillende chique C-lijn varianten aan.
Geïntegreerde modellen op de Mercedes-Benz Sprinter met nieuw frontmasker in "v-face design"
De nieuwe generatie van de chique C-lijn modellen krijgt het nieuwe voormasker in "v-face design" in het geïntegreerde Mercedes-model. Dit straalt de dynamiek uit van een moderne, hoogwaardige passagierswagen. De chique C-lijn van Fiat Ducato behoudt zijn huidige exterieurgraphics.

Nieuwe chique C-lijn met twee stijlwerelden
Vanaf modeljaar 2026 zullen er twee elegante stijlwerelden beschikbaar zijn. Beide stijlen gebruiken de volledig nieuwe "Essenza" meubelarchitectuur met duidelijke lijnen, handvatloze bovenliggende lockervoorkanten en allround sfeerverlichting.
De standaard amalfistijl overtuigt met het exclusieve walnootmeubeldecor. Dit wordt gekenmerkt door handvatloze bovenliggende kastvooren in een tweekleurige stijl met Jura witte matte accenten in leisteengrijs en werkoppervlakken in grijs natuursteen. De vloer past zich ideaal aan bij de stijl van de bovenkastvooren dankzij de hoogwaardige, donkere betonuitstraling.
De optionele Cortina-stijl wereld ziet er nog schoner uit. Het wordt gekenmerkt door het exclusieve walnoothouten meubeldecor met handvatloze bovenliggende kasten in Jura witte matt, accenten in leisteengrijs en werkoppervlakken in houten otpik. De meubelflaps zijn niet op kleur verdeeld, maar zijn volledig in gedempt wit gehoud, net als de ladevoorkanten van de keuken.
Er is ook veel gebeurd in de keuken voor het modeljaar 2026. De comforthoekkeuken krijgt een nieuw zwevend werkblad in een grijs natuurstenen ontwerp met indirect licht. Daarnaast fungeert het verhoogde aanrecht als visuele kamerafscheiding en extra werkoppervlak. Een visuele blikvanger is het verlichte designer barkastje aan de achterwand van de keuken, met geïntegreerde wijnfles-uitschuifbaarheid.
Het comfortabele premium toilet van de chique C-lijn wordt nog eleganter gemaakt door de nieuw ontworpen douche met designelementen in een grijs natuurstenen uiterlijk en indirect sfeerverlichting.
Meer info; Carthago.
-------------------------------------------------------
C1/C2 tourer geïntegreerd en semi-geïntegreerd
Voor het modeljaar 2025 had het premium merk Carthago de geïntegreerde C2 tourer geïntroduceerd, een nieuwe, slanke Mercedes-Benz Sprinter. Voor 2026 gaan de camperprofessionals uit Aulendorf nog een stap verder: ze breiden de geïntegreerde C2-tourerserie uit met modellen gebaseerd op Fiat Ducato. De geïntegreerde C2-tourer is verkrijgbaar als lichtgewicht 3,5 t en als comfort 4,2 t.
- Carthago C2-tourer integreert nu met Fiat Ducato naast Mercedes-Benz Sprinter
- C2-tourer als lichtgewicht 3,5 t en comfort 4,2 t
- De C1-tourer als semi-geïntegreerde motor, ook als lichtgewicht 3,5 t en comfort 4,2 t.
- De geïntegreerde C2-toerwagens zijn 2,17 meter breed, de semi-geïntegreerde C1-toerwagens 2,27 meter
Carthago maakt zijn entree in de wereld van het toonaangevende premiummerk nog aantrekkelijker met de herziene c-tourer modellen. Of ze nu geïntegreerd of semi-geïntegreerd zijn, beide modellijnen zijn compact en lichtgewicht, maar met uitstekende carrosseriekwaliteit, dubbele vloeren en vele andere kenmerken delen ze volledig Carthago's premium DNA. Terwijl Carthago in 2025 de geïntegreerde C2-tourer introduceerde op de Mercedes-Benz Sprinter, zullen de 2,17 meter brede varianten van de C2-tourer op Fiat Ducato volgen in het modeljaar 2026. Maar het zijn niet alleen de lean geïntegreerde modellen die groeien. De semi-geïntegreerde modellen op de Mercedes-Benz Sprinter en Fiat Ducato krijgen ook nieuwe layouts. Ondanks de slanke lijn is er geen verlies aan comfort en kwaliteit; deze functies zijn immers een cruciaal onderdeel van Carthago's DNA.
Inclusief een Edition+ model biedt Carthago acht indelingen voor de geïntegreerde c-tourer serie en de keuze tussen de Fiat Ducato en Mercedes-Benz Sprinter als basisvoertuig. Daarnaast maakt Carthago onderscheid tussen lichtgewicht 3,5 t en comfort 4,2 t.
De geïntegreerde modellen van de C1-tourerserie worden weggelaten en vervangen door de C2-modellen. Met één uitzondering: het geïntegreerde model C1-tourer Edition+ I 149 RB-LE comfort 4,2 t. Het is het enige geïntegreerde model gebaseerd op de C1 tourer met een 2,27 meter brede carrosserie, optioneel op de Fiat Ducato en Mercedes-Benz Sprinter en alleen in de comfortvariant van 4,2 t. De C2 tourer I 148 RB-QB L en C2 I 147 RB LE L zijn hetzelfde en kunnen alleen besteld worden in de comfort 4.2 variant.
Carthago bouwt nog steeds de C1 tourer semi-geïntegreerde modellen op de Fiat Ducato en Mercedes-Benz Sprinter. Net als bij de geïntegreerde modellen kan bijna elke indeling worden geconfigureerd in de lightweight-versie van 3,5 t en comfort 4,2 t. Twee modellen, de T 148 K-LE H en de Edition+ T 149 RB-LE model, kunnen vanwege hun lengte niet als lichtgewicht 3,5 t versie worden besteld. Daarnaast biedt Carthago twee nieuwe semi-geïntegreerde bedden, beide met een ruime badkamer, één met longitudinale eenpersoonsbedden (plattegrond T 147 RB-LE "K"), en de andere met een queensize bed (plattegrond T 148 RB-QB "K").
Het voorscherm van de geïntegreerde modellen van Fiat Ducato of Mercedes-Benz Sprinter is extreem dynamisch en scherper dan dat van de vorige modellen. Ze schitteren met de grote, verchroomde C in de grille, het Carthago-merksymbool. De zeshoekige radiatorgrille met vijf kenmerkende dwarsbalken draagt ook bij aan een onmiskenbare merkidentiteit en hoge herkenningswaarde. De voorkant van het C1-tourer Edition+ I 149 RB-LE comfort 4.2 t model komt overeen met dat van het modeljaar 2025.
Geen verandering aan de exterieurgraphics van de C1-tourer T: deze wordt overgenomen vanaf het modeljaar 2025. De voertuigen krijgen echter de nieuwe, dynamisch ogende wielkasten op de achteras.
Sommige klanten waarderen het als een eigenschap voor individualisatie – de kleur van de cabine. Vanaf modeljaar 2026 zal de exterieurkleur zwart metallic als optie beschikbaar zijn in plaats van wit.
De elegante, hoogwaardige Dynamic Design-achterbak met gebogen achterpilaren en opvallende C-vormige achterlichten is een ander voorbeeld van succesvolle Carthago-branding.
Zoals alle Carthago campers maken de c-tourers indruk met hoogwaardige meubelconstructie. De dubbel-aansluitingstechnologie maakt de interne onderdelen bijzonder stabiel en torsiebestendig – een belangrijk kenmerk voor duurzaamheid en geluidsoptimalisatie. In beide modelseries is de Casablanca 2-stijl met lichtgekleurd meubilair dat kostbare kers combineert met hoogglanzend ivoor in een tweekleurige look standaard. Carthago biedt daarentegen de wereld van de nuovo-stijl met ingetogen meubeldecoratie en hoogglanzend ivoor. In de woonruimte hebben de tweekleurige kleppen van de bovenliggende kluisjes geen zichtbare handgrepen, wat een duidelijke indruk achterlaat. Uitzonderingen: de Edition+ I/T 149 RB-LE modellen met de casablanca 3-stijl wereld. De oppervlaktebezetting lijkt op die van de Casablanca 2-stijl, maar er zijn geen zichtbare handgrepen. Flappen van de dakkasten in hoogglanzend licht ivoor met discrete handvatten zijn een kenmerk van de Casablanca 1-stijl. Hij overtuigt in de C1-tourer T 148 KB-L
--------------------------------------------------------
Chique E-lijn, chique S-plus, voering-voor-twee
Ze worden beschouwd als absolute kampioenen van zelfvoorzienendheid en bieden maximaal comfort, luxe en elegantie, en vertegenwoordigen de kroon op de premium modellen uit Carthago. Waar tot nu toe alleen de chique e-lijn gebaseerd op de Mercedes-Benz Sprinter is voorzien van het nieuwe, dynamische frontpaneel, krijgen in modeljaar 2026 alle drie-liner series chic e-line, chique s-plus en liner-for-two de moderne voorkant.
- Het dynamische en elegante exterieur is nu chic
- Line, Chic S-Plus en Liner-voor-twee.
- Geavanceerde voormasker in "V-face design" met enorme voorruit
- Enorme laadcapaciteit van alle drie de Liner-series
- Dubbele verdieping met enorme, verwarmde opslagruimte
Tot nu toe combineerden de Carthago Liner-klassen optiek, meubelbouw en woningbouw, allemaal in Carthago premium kwaliteit. De Carthago chique e-lijn modellen op de Mercedes-Benz Sprinter kregen echter een nieuw, elegant frontmasker in een nieuw "v-Face ontwerp" voor het modeljaar 2025. Carthago zal dit voor het nieuwe modeljaar invoeren voor alle modellen in de chique e-lijn, chique s-plus en liner-for-two series, of dat nu op Fiat Ducato, Mercedes-Benz Sprinter of Iveco Daily is.
Het centrale kenmerk is de zeshoekige radiatorgrille met vijf karakteristieke dwarssluitingen. In het midden van het middengedeelte is de verchroomde, zelfverzekerde Carthago-C als speciale branding gemarkeerd. De radiatorgrille gaat over in de koplampbehuizingen met LED-dagrijverlichting en de exclusieve Carthago Full LED voorlichten. Ontwerpelementen onder de koplampen met twee dwarsdragers lijken grote luchtinlaten en geven de voorkant een sportief ontwerp.
De enorme voorruit is naadloos ingebed in het voormasker. Grijze A-zuilen omlijsten het raam en trekken tot aan het dak. Alle ontwerpkenmerken samen zorgen voor een elegant, samenhangend beeld, een ontwerp alsof het uit één mal komt, om zo te zeggen. De chique e-lijn bestrijkt lengtes van 7,89 tot 9,03 meter, met overeenkomstige gewichtsklassen van 4,5 tot 5,5 ton toegestane bruto gewicht.
In de woonkamer nodigt de grote ronde zithoek met een brede zijbank uit om te blijven hangen. De comfort-keuken in de hoek biedt een uitschuifbaar aanrecht met een vergroot werkblad. De badkamer maakt indruk met een volledig afscheidbare kleedkamer, wat ruimte en privacy creëert.
De krachtpatser van de Carthago linerklasse heet chic s-plus. Als een combinatie van bijzonder goede grip en een ruime trekcapaciteit nodig is, is het de juiste camper. Naast royale laadcapaciteitsreserves biedt het robuuste Iveco Daily basisvoertuig ook trekcapaciteiten tot 3,5 ton. De 3,0-liter motor met 207 pk is extreem krachtig. De combinatie van de krachtigste motor met de schokvrije 8-traps ZF koppelomvormer automatische transmissie is ideaal voor de auto. De plattegronden en woonkamerkwaliteiten komen overeen met die van de chique e-lijn. De chique s-plus bestrijkt lengtes van 7,91 tot 8,85 meter. Het gewichtsbereik varieert van 5,6 tot 6,7 ton toegestan bruto gewicht.
De liner voor twee presenteert een uniek concept met vier kamers. In het voorste gedeelte van de camper zijn elektrisch verlaagbare eenpersoonsbedden, terwijl passagiers achterin een exclusieve lounge met een zitgedeelte kunnen verwachten. De extra brede keuken met elegant gebogen aanrechten en een badkamer maken de ruime meubels compleet. Carthago biedt de premium liner aan in lengtes van 7,83 tot 8,54 meter. De toegestane totale massa varieert van 4,5 tot 6,7 ton. De basisvoertuigen zijn de Fiat Ducato met ALKO-chassis als twee- of drieassig voertuig en de Iveco Daily.
Vanaf het nieuwe modeljaar zullen de facelift-maatregelen van de Iveco Daily de chique s-plus ten goede komen. Iveco heeft de Daily-cockpit volledig opnieuw ontworpen met een draadloze oplaadpoort, slots voor telefoon en tablet, dubbele stuurkolomverstelling en een nieuwe Hi-Matic keuzehendel. Het nieuwe, 10-inch scherm van het infotainmentsysteem krijgt ook navigatie met camperroute-instructies. Apple CarPlay of Android Audio zijn ook mogelijk.
In de toekomst zal het Carthago Rijhulppakket Pro Iveco Noodremassistent met City Brake, adaptieve cruisecontrol, intelligente file assist, schortbewaking met voetgangersdetectie, automatische grootlichtactivatie, rijstrookcentrering plus, vermoeidheidswaarschuwing, bandendruksensoren en een regensensor met automatische koplampen bevatten. De s-plus, gebaseerd op Iveco Daily, introduceert luchtveringsstoelen voor zowel bestuurder als voorpassagier, die een beter rijcomfort bieden dankzij een comfortabel luchtveringssysteem met veel verstelmogelijkheden.
Digitalisering
Voor het modeljaar 2026 krijgen de chique C-line, chique e-line, chique s-plus en liner-for-two series een digitaal bedieningspaneel met een 10-inch (chique c-lijn 7-inch) capacitief touchdisplay om de vulniveaus en de on-board bediening te bevragen. Met de "Carthago-Smart" app-besturing kan de boordtechnologie worden weergegeven en bediend via de smartphone-app.
Meer info: www.carthgo.de

Belgen rijden te snel


|
|
|
Het is gevaarlijk om zonder fietshelm te rijden
Een fietshelm is veilig.


|
|
|
|
|
|
|

Motorfietsen


Motorfietsen nemen vliegende start in 2026: 2.000 nieuwe en tweedehandse motoren meer ingeschreven
Christophe Dubon, woordvoerder van FEBIAC: “De Belgische markt voor nieuwe motorfietsen sluit het eerste kwartaal af met een uitgesproken positieve dynamiek. Met 6.990 inschrijvingen tegenover 5.694 in 2025 (+22,8%) noteert de sector haar beste seizoenstart sinds 2021.
In maart 2026 werden 3.169 motorfietsen ingeschreven. Dat is +10,2% ten opzichte van maart 2025 en +5,5% boven het gemiddelde van een maartmaand in de periode 2021–2025 (3.004 eenheden). Deze prestaties overstijgen het niveau van de voorbije jaren en wijzen op een duurzaam hernieuwde belangstelling voor de motorfiets.”
Na vijf jaar stonden er opnieuw motorfietsen op de Brussels Motor Show en dat had meteen een positieve impact volgens de motordealers. Er kwamen immers veel klanten naar de showrooms en zij waren goed voorbereid en zeer kooplustig. Vanuit de verschillende merken die aanwezig waren op het Salon blijkt ook dat de interesse breed ligt: van tweewielers die passen binnen de stedelijke mobiliteit, zoals bijvoorbeeld scooters en lichte motoren, over roadsters tot de immer populaire allroads.
Aan de top van het merkenklassement is het behoorlijk spannen, met Honda nipt voor BMW. Yamaha komt sterk terug en pikt de derde plaats in, voor Kawasaki en CF Moto dat maar liefst 158% stijgt ten opzichte van 2025.”
Filip Rylant, woordvoerder van TRAXIO: “Niet alleen de nieuwmarkt ging er in het eerste kwartaal met ongeveer 1.000 motoren op vooruit, ook de tweedehandsmarkt doet het evenveel eenheden beter: van 12.757 naar 13.705 stuks, een stijging van +7,4%. De occasiemarkt herpakt zich dus stilaan, getuige daarvan de stijging met +15,3% ten opzichte van 2024 en zelfs +22,2% ten opzichte van 2023. Toch blijft ze structureel lager dan voor de invoering van de tweedehandskeuring in 2022. We blijven benieuwd over de impact van de afschaffing van die keuring in Vlaanderen vanaf september. Gaan motorrijders wachten tot dan om hun motor op de tweedehandsmarkt te brengen, of niet? Wie niet wacht, moet langs de keuring gaan maar zit in het goede verkoopseizoen. Wie wel wacht, kan direct verkopen maar valt buiten het motorseizoen met mogelijks lagere prijzen én meer aanbod op de occasiemarkt. We volgen de marktevolutie op de voet en zijn benieuwd of Wallonië en Brussel zich zullen aligneren, want harmonisering binnen België lijkt ons meer dan wenselijk.”
Goed nieuws is alvast dat de stijging op de tweedehandsmarkt zich doorzet bij quasi alle cilinderinhouden: we zien enkel een kleine daling bij de +1.001cc. Ook bij de 125cc, die met een marktaandeel van 31,5% veruit de grootste klasse blijft. Honda blijft het grootste occasiemerk, voor BMW, Yamaha, Kawasaki en Piaggio.
Bij de motordealers horen we tot slot dat ze nu al handen tekort komen in de werkplaatsen.
Gedetailleerde cijfers en analyse van de tweedehands- en nieuwmarkt
1. Tweedehandse motoren
De tweedehandsmarkt deed het tijdens het eerste kwartaal duidelijk beter dan vorig jaar. Daarmee zijn we nog niet terug op het niveau van voor 2023 maar er is dus wel beterschap. Zoals gezegd, is het nu vooral uitkijken welk effect de aangekondigde afschaffing van de tweedehandskeuring in Vlaanderen zal hebben. Gaan de andere gewesten volgen? 2026 wordt een spannend jaar.
Inschrijvingen tweedehandse motorfietsen (Q1 2026)
Gewesten en provincies kleuren terug groen, maar niet ten opzichte van 2022.
Vlaanderen was ook in 2025 de grootste tweedehandsmarkt (59,7%), met Wallonië op 31,9% en Brussel op 8,2%.
We waren een tijdje bloedrode kaarten gewoon op provinciaal vlak maar gelukkig is het tij gekeerd. We zien met name stijgingen in bijna alle provincies, van +0,3% in Antwerpen tot +25,4% in Waals-Brabant. Enkel Namen en West-Vlaanderen verliezen licht terrein.
Inschrijvingen tweedehandse motorfietsen – per regio (Q1 2026)
Stijging in alle klassen, behalve bij de zwaarste jongens.
Bijna alle klassen stijgen ten opzichte van vorig jaar. De sterkste stijgers zitten ditmaal niet in de zwaarste klasse, die integendeel lichtjes verliest (-1,7%). Wel bij de 125cc die +13,7% wint en een marktaandeel heeft van 31,5% Dus: bijna 1 op de 3 tweedehandsinschrijvingen! Dat is een goed teken omdat hier vaak de motorrijders van de toekomst zitten. Tweede opvallende stijger is de 501-750cc-klasse.
Inschrijvingen tweedehandse motorfietsen – per cilinderinhoud (Q1 2026)
Grote verschillen in de merken-Top10
In de gecumuleerde merken-Top10 zien we opvallende verschillen. Grootste stijgers zijn Kawasaki en SYM maar ook Honda en Triumph halen een double digit-resultaat. Harley-Davidson krijgt dan weer een tik van meer dan 10%.
Qua marktaandeel steekt Honda er met kop en schouders bovenuit (17,1%).
Inschrijvingen tweedehandse motorfietsen – per merk (Q1 2026)
2. Nieuwe motorfietsen
Mede dank zij de Brussels Motor Show nam 2026 een sterke start. Niet alleen op stands van de verschillende merken zelf maar ook in de showrooms kwamen heel wat kooplustigen over de vloer. En er komen dit jaar heel wat interessante nieuwe modellen en updates op de markt die de kooplust zeker zullen aanwakkeren.
Inschrijvingen nieuwe motorfietsen (Q1 2026)
Het regionale marktaandeel bij nieuwe motorfietsen biedt ons enkele interessante inzichten. Vlaanderen blijft de grootste regio met 57,9% van de totale verkoop van nieuwe motorfietsen in ons land. Wallonië neemt 35,8% voor zijn rekening en Brussel 6,3%.
Waals-Brabant doet het na een slecht jaar opnieuw goed (+32,4%) en ook Brussel scoort erg sterk (+31,5%). Daar mogen oudere motoren niet meer rijden, dus dit zet blijkbaar wel aan tot aankoop van recentere of nieuwe motoren en scooters. Maar in feite doen alle provincies het goed met stijgingen van minimaal +9,2%.
Inschrijvingen nieuwe motorfietsen – per regio (Q1 2026)
Inschrijvingen nieuwe motorfietsen – per cilinderinhoud (Q1 2026)
Inschrijvingen nieuwe motorfietsen – per merk (Q1 2026)
Voor de rest van 2026 wordt het voor de nieuwmarkt vooral uitkijken naar de impact van de gespannen geopolitieke situatie en de stijgende olieprijzen in combinatie met een gedaald consumentenvertrouwen.
De tweedehandsmarkt zal vanaf het najaar waarschijnlijk nog door elkaar worden geschud door de afschaffing van de technische keuring in Vlaanderen (hopelijk in positieve zin) en het wordt daarbij afwachten wat de andere regio’s zullen doen.
Meer info: TRAXIO

Pedelecs


Speed pedelecs trekken reeds in het eerste kwartaal van 2026 de spurt aan
Tweedehandsmarkt is al goed voor 44,4% van het totale aantal inschrijvingen, bij nieuwe SP bereikt leasing aandeel van 69%.
Filip Rylant, woordvoerder van mobiliteitsfederatie TRAXIO: “De speed pedelecs zijn het nieuwe jaar meteen aan een stevig tempo begonnen, met al een eerste tussenspurt in de maand maart. De inschrijvingen van de nieuwe exemplaren steeg tijdens het eerste kwartaal met +2,8% ten opzichte van vorig jaar. De markt stijgt daarmee twee jaar op rij maar loopt nog wel -13% achter ten opzichte van 2023.
Voor de komende maanden verwacht de sector een verdere groei van de nieuwmarkt door de instroom van nieuwe klanten en enkele grote contracten die zullen geactiveerd worden, bijvoorbeeld bij defensie, alsook door nieuwe contracten na afloop van het huidige leasingcontract. Tegelijk kan het lage consumentenvertrouwen in combinatie met de stijgende levensduurte een rem zetten op de groei. We verwachten echter dat het gunstige fiscale regime van fietsleasing zodanig drempelverlagend werkt dat groei toch kan aanhouden.
Ondertussen is het leasingsegment goed voor een marktaandeel van niet minder dan 69% (!) van de nieuwe SP-inschrijvingen. Dat is alweer een stijging van +10% ten opzichte van vorig jaar. Het eens zo grote particuliere segment is teruggevallen naar amper 19% en ook inschrijvingen door bedrijven kent een sterke terugval tot 11,9%.
Die verschuiving naar leasing heeft ook een impact op de provinciale resultaten want nu haalt met name Oost-Vlaanderen disproportioneel goede cijfers. Deze provincie is goed voor de helft van de inschrijvingen (1.917 op een totaal van 3.835).
De tweedehandsmarkt blijft op topsnelheid draaien, zelfs in de koude maanden, met een stijging van +60,8% tijdens het eerste trimester. Daarmee zijn er in 2026 maar liefst dubbel zoveel occasie SP ingeschreven als in 2023. Het zijn ronduit duizelingwekkende cijfers, dank zij de ex-leasingfietsen.
In 2026 zijn de occasies daarmee al goed voor 44,4% van het totale aantal inschrijvingen.
Gecumuleerd halen we ook een recordcijfer met 6.899 inschrijvingen (3.835 nieuwe + 3.064 tweedehandse) van snelle fietsen en daarmee staken we de 5.928 gecumuleerde eenheden van 2023 met bijna 1.000 eenheden voorbij.”
Inschrijvingen nieuwe speed pedelecs – Q1 2026
Particulier versus bedrijven en leasing
Het aantal nieuwe speed pedelecs dat wordt ingeschreven door particulieren is dit jaar opnieuw sterk teruggevallen (-13,6%). Daar waar de particulieren in 2023 bijna de helft van de verkoop voor hun rekening namen, is hun aandeel gezakt tot 19,1%. De grote winnaars zijn de leasingmaatschappijen die met 69% nu goed zijn voor meer dan twee op de drie speed pedelec-inschrijvingen.
Fietsleasing biedt dan ook enkele evidente voordelen voor bedrijven zoals minder eigen administratie, geen zorgen over onderhoud, verzekering of restwaarde want alles wordt netjes voor hen en voor de werknemer geregeld.
De vraag voor de fietssector is nu vooral hoe particulieren kunnen aangemoedigd worden om een hogesnelheidsfiets te kopen want dit marktsegment is sinds enkele jaren in vrije val. Wel koopt de particulier heel wat tweedehandse speed pedelecs die einde leasing zijn.
Inschrijvingen tweedehandse speed pedelecs – Q1 2026
Leasefietsen worden na een aantal jaren vervangen en komen opnieuw op de markt als tweedehands. Uiteraard zijn er ook particuliere kopers die hun speed pedelec graag inruilen voor een moderner exemplaar.
De tweedehandsmarkt van de speed pedelec groeit daardoor exponentieel: gecumuleerd over het eerste kwartaal bedraagt de stijging +60,8% tegenover 2025 en zelfs +101,4% tegenover 2023 – dat is dus meer dan een verdubbeling op 3 jaar tijd.
Inschrijvingen nieuwe speed pedelecs per provincie (Q1 2026)
De speed pedelecs blijven voornamelijk een Vlaamse aangelegenheid: 97,9% van alle inschrijvingen gebeurt in Vlaanderen, mede dank zij de in Vlaanderen gevestigde leasingmaatschappijen. Dat heeft de markt overhoop gehaald.
Bij de nieuwe exemplaren was Antwerpen jarenlang koploper. Nu eindigt het met 502 stuks op de vierde plaats na Vlaams-Brabant (584), Limburg (624) en grote slokop Oost-Vlaanderen (1.917, hetzij 50% van de totale markt).
Meer info: TRAXIO

Auto Inschrijvingen


Auto-inschrijvingen herpakken zich in maart: het ‘Saloneffect’ speelt bij zowel de nieuwe als de tweedehandswagens
Filip Rylant, woordvoerder van mobiliteitsfederatie TRAXIO: “De tweedehandsmarkt doet het over de drie eerste maanden van 2026 met 181.953 ingeschreven exemplaren iets minder goed (-2,3%) dan vorig jaar en 2024, maar blijft nog fors voor op 2023 (+7,1% beter). Het verlies zat ‘m vooral in de maand januari (-7,0%). Februari was al beter (-1,7%) en maart tenslotte scoorde +2% beter dan vorig jaar - opgelet echter want in 2026 telde de maand maart 1 werkdag meer dan in 2025 en dat verklaart een deel van dit cijfer. Maar we merken ook dat de tweedehandsinschrijvingen maand na maand toenemen en dat komt deels omdat er meer wagens vrijkomen voor de occasiemarkt. Daar zit de Brussels Motor Show voor iets tussen: heel wat consumenten hebben toen een nieuwe wagen besteld en stilaan worden die uitgeleverd. Dat verklaart niet alleen de stijging van het aantal nieuwe wagens in de maand maart, maar ook de tweedehandse inschrijvingen in maart. Op de nieuwmarkt worden de inschrijvingen immers voor de helft door particulieren gedaan en zij hebben vaak al een wagen die op het ogenblik van de nieuwe levering vrijkomt om te worden doorverkocht: extra instroom en aanbod dus op de tweedehandsmarkt. We merken overigens ook op dat de salonperiode een gunstige ‘mindset’ creëert voor de aankoop van een wagen, of die nu nieuw dan wel tweedehands is.
Overigens blijft die tweedehandsmarkt nog steeds een zaak van particulieren: hun aandeel in de inschrijvingen van tweedehandswagens bedraagt niet minder dan 90,7%. Indien we de cijfers van nieuwe en tweedehandswagens bij elkaar tellen, dan is de particulier goed voor 72,2%.
De occasiemarkt wordt nog steeds gedomineerd door de benzinemotor (56%), voor de diesel (22,7%) en de hybride (15,3%).
Bedrijven van hun kant zien we amper op de tweedehandsmarkt, behalve bij de occasie elektrische wagens. Het marktaandeel van de BEV bedraagt nu 5,5%, waarvan iets meer dan de helft (55%) wordt ingeschreven door bedrijven en leasing/rentingbedrijven. Die toename is echter onvoldoende om het aantal EV’s die vrijkomen uit leasingcontracten op te vangen.
Ondertussen blijft de gemiddelde leeftijd van het Belgische wagenpark toenemen – deze bedraagt nu al ongeveer 10 jaar.
Volkswagen was dit jaar het best verkochte occasiemerk, voor BMW, Mercedes, Peugeot en Opel.
Bij de meest populaire modellen voerde de VW Golf (7.011) het klassement aan, voor de VW Polo (5.385), de Opel Corsa (4.598), de BMW 3-reeks (3.881) en de BMW 1-reeks (3.549).
“De nieuwe wagens moesten tijdens het eerste kwartaal van 2026 even van het gas af. Er werden in totaal 113.805 nieuwe auto’s ingeschreven en dat zijn er -5,9% minder dan vorig jaar. De maand maart was wel positief met een stijging van +8,8% - een teken dat de op het Salon bestelde wagens meer en meer worden uitgeleverd.
En dan blijft natuurlijk de hamvraag: welke impact gaat de crisis in het Midden-Oosten hebben op de autoverkoop in België…?”
Feedback uit de showrooms
Joëlle Peeters (Leo Peeters): “We zijn tevreden over het showroombezoek tijdens en na de salonperiode. Tegelijk merken we dat consumenten meer tijd nemen te beslissen wegens de economische onzekerheid, stijgende kosten en de snelle technologische evolutie. Ze kiezen vaker om hun huidige wagen wat langer te houden en er extra onderhoud of herstellingen aan te laten uitvoeren, wat voor extra activiteit in de werkplaats zorgt. Toch zien we dat aantrekkelijke salonacties en stockwagens klanten soms sneller doen beslissen.
Vooral bij zakelijke klanten stijgt de vraag naar elektrische wagens dank zij de fiscale voordelen. Particuliere klanten tonen ook steeds meer interesse voor hybride en elektrische wagens maar zijn nog steeds wat afwachtend door aankoopprijs, rijbereik en laadinfrastructuur. Er wordt wel steeds meer belang gehecht aan duurzaamheid, verbruik en totale gebruikskosten. En aan digitale functies zoals connectiviteit, rijhulpsystemen en software-updates.
Het voorjaar is traditioneel een drukke periode in de werkplaats. Na de winter komen veel klanten langs voor onderhoud, bandenwissels en herstellingen, waardoor de planning goed gevuld blijft.”
Ward Van Sighem (Auto’s Verschueren): “De salonperiode heeft een gunstige impact heeft gehad op onze verkoop en ook de stockrotatie lag hoger dan normaal. In de eerste maanden van het jaar is de omzet sterk gestegen ten opzichte van vorig jaar en de verkoopresultaten liggen eveneens een stuk hoger. Wel is de verkoop quasi ogenblikkelijk met 25% teruggevallen sinds de start van de oorlog in het Midden-Oosten en we verwachten niet meteen verbetering op korte termijn. Daar waar klanten in januari en februari sneller dan gemiddeld beslisten, vermoeden we dat het beslissingsproces vanaf nu langer zal duren door de toegenomen onzekerheid.
Bij de particulier is de interesse voor plug-in hybrides en elektrische wagens nog steeds beperkt. We zien wel dat veel bedrijven hun weg hebben gevonden naar de geëlektrificeerde voertuigen op de tweedehandsmarkt, met name door de lage TCO.
Opvallend bij ons is de we meer verkopen aan bedrijven en dat particulieren meer wagens kopen van hogere leeftijd en kilometerstand.”
Marc Van den Kerkhof (Van Mossel): “Het Salon heeft gezorgd voor een positieve verkoopdynamiek in de concessies én stelt de sector in een positief daglicht qua innovatie, veiligheid, milieu/elektrificatie en verbonden diensten zoals verzekeringen en financieringen. Vooral januari was sterk met veel showroombezoekers en orders. Het saloneffect is echter wel snel weggeëbd in februari.
Particuliere klanten blijven zeer prijsgevoelig; vandaar het succes van de merken die sterke promoties voerden, zeker indien dit was gekoppeld aan goede financieringsvoorstellen.
De particuliere klant neemt zijn tijd en overweegt dikwijls een occasiewagen omdat de investering in een nieuwe wagen steeds zwaarder weegt maar ook omdat de keuze complexer wordt: meer merken, financieringsvormen, motorisaties, te verwachten restwaardes,… Ook de grote fleet-klanten hebben tijd nodig om te beslissen, eveneens omwille van de toegenomen complexiteit. Een professionele begeleiding voor de opbouw van car policy, financiering en beheer van hun vloot is daarom belangrijk. Daar komen nu ook vragen over het mobiliteitsbudget bovenop.
Hybridewagens zijn zeer populair bij de particuliere klanten omwille van gunstige BIV, laag verbruik, en automatische bak. EVs blijven over het algemeen te duur, maar bij particuliere klanten met zonnepanelen en focus op milieu zien we wel een groeiende interesse. Eveneens een stijgende interesse voor elektrische bestelwagens maar gezien de huidige fiscaliteit en gebruikskost blijft de vraag nog steeds beperkt. Plug-in hybride bestelwagens plug-in komen meer in trek omdat ze in bepaalde gevallen ook fiscale voordelen opleveren.
De tweedehandswagens van hun kant kunnen rekenen op een toenemende interesse. De professionalisering van de handel in occasiewagens is positief, want dit zorgt voor een lagere drempel voor de klanten. Hier zetten we bij Van Mossel sterk op in met een ruim en kwalitatief aanbod gespreid over vele vestigingen.”
Matthias Gommeren, Cardoen: “Het Autosalon is een belangrijk momentum: voor veel nieuwe klanten een instapmoment, terwijl bestaande klanten soms extra kortingen verwachten. Meer dan de helft van onze januari-verkopen concentreert zich in de twee weken van het Autosalon. De Salonpromoties zorgden duidelijk voor extra trafiek en klanten nemen dan merkbaar sneller aankoopbeslissingen; ongeveer 70% beslist relatief snel terwijl 30% meer tijd neemt. We merken anderzijds dat klanten vaker vergelijken en bewuster omgaan met hun aankoopbeslissing, wat leidt tot een licht stijgend uitstelgedrag.
Bij zakelijke klanten blijft de vraag naar hybride en elektrische auto's hoog, voornamelijk omwille van fiscale voordelen. Bij particuliere klanten groeit de interesse in beperktere mate (ongeveer 20%), met een duidelijke voorkeur voor full hybrids. Plug-in hybrides winnen licht aan populariteit, terwijl de interesse in volledig elektrische auto's eerder beperkt blijft. Daarnaast merken we dat veel klanten onvoldoende inzicht hebben in de verschillen tussen mild, full en plug-in hybrides.
De SUV blijft zeer populair, ook binnen het tweedehandssegment. Klanten hebben steeds hogere verwachtingen op vlak van standaarduitrusting (smartphone-integratie, camera’s, rijhulpsystemen) en verwachten transparantie rond prijs, promoties en levertermijnen. Wij zien alvast een verdere groei van de tweedehandsmarkt. Ook opvallend is de duidelijke stijging in het aantal werkplaatsbezoeken in dit eerste kwartaal.”
Details tweedehandse personenwagens
Volkswagen en BMW waren tijdens het eerste kwartaal van 2026 de meest verkochte merken tweedehandse personenwagens vóór Mercedes, Peugeot en Opel.
Op kop staat nog steeds de VW Golf (7.011), voor de VW Polo (5.385), de Opel Corsa (4.598), de BMW 3-reeks (3.881) en de BMW 1-reeks (3.549).
Het aandeel van de diesels blijft ook bij de tweedehandswagens verder dalen tot 22,7%, terwijl dat van de benzinemotoren nu al stijgt tot 56%. Het aandeel van de andere brandstoffen groeit langzaam op de tweedehandsmarkt en overstijgt met 21,3% voor het eerst de grens van 20%. Dit is voornamelijk te danken aan het stijgende aandeel van de hybride wagens (dit zijn alle types van geëlektrificeerde wagens met verbrandingsmotor en elektrische ondersteuning, dus zowel de gewone hybride wagens als de plug-ins en de mild hybrids) die nu 15,3% voor hun rekening nemen (zowel succesvol bij particulieren als bij bedrijven – het aandeel PHEV zal naar verwachting wel afnemen in de toekomst), terwijl er 5,5% full elektrische modellen werden ingeschreven op de tweedehandsmarkt.
Kanttekening hierbij is wel dat hybride en elektrische voertuigen vrij recent hun opmars maakten op de nieuwmarkt waardoor hun aandeel op de tweedehandsmarkt momenteel nog beperkt is, maar maand naar maand zal groeien naarmate hun aantal zal stijgen op de totaalmarkt.
De mediane leeftijd van de occasie-inschrijvingen bedraagt nu 7 jaar en 10 maanden. De mediane leeftijd van de occasie-inschrijvingen verraadt op zich niet echt dat het totale wagenpark flink aan het verouderen is, en dat is uiteraard een nefast verschijnsel voor de vergroening en uitstootreductie.
De tweedehandsmarkt blijft vooral een particuliere activiteit. Maar liefst 90,7% van de inschrijvingen waren gedaan door privépersonen terwijl het aandeel bedrijfswagens op de tweedehandsmarkt stagneert op iets minder dan 10%. De sector van de tweedehandsverkopers preciseert hierbij dat startende bedrijven vaker kiezen voor een tweedehandswagen en dat zij – voorlopig nog - vaak interesse hebben in occasie hybride wagens.
De tweedehandsmarkt blijft vooral een particuliere activiteit. Maar liefst 90,7% van de inschrijvingen waren gedaan door privépersonen terwijl het aandeel bedrijfswagens op de tweedehandsmarkt stagneert op iets minder dan 10%. De sector van de tweedehandsverkopers preciseert hierbij dat startende bedrijven vaker kiezen voor een tweedehandswagen en dat zij – voorlopig nog - vaak interesse hebben in occasie hybride wagens.
Vlaanderen is met 55,3% de grootste regio voor de inschrijving van tweedehandse personenwagens terwijl Wallonië op 36,2% strandt en Brussel op 8,4%.
Meer info: TRAXIO

Europa Park

|


