Naar de inhoud

Zwerfautoclub Regio Antwerpen

Samen op stap
seniorennet.beseniorennet.be

Bennimar Tessoro T 425

Bennimar Tessoro T 425

Ontwerpers van Bennimar hebben weer eens een ongewone indeling uitgekiend met de Tessoro T 425. Wat al direct opvalt is het grote dakvenster boven de stuurcabine. Het brengt samen met de zijvensters veel licht in het interiuer. Achteraan zijn de vensters niet op de gewone plaats ingebouwd. Ze hebben het  voordeel dat de chauffeur kan zien wat achter de wagen gebeurd tijdens het rijden.

2712638-c477eed01ef2ebc8954eacbe088e105d.jpg

Als basisvoertuig koos Bennimar voor een Ford Transit met een 130 pk sterke turbodiesel motor. Een 165 pk dieselmotor, de MTM naar 4,1 ton brengen en een automaat zijn opties die bij de aankoop kunnen besproken worden. Dit is als de Tressore T 425 met 6 personen aan boord met en hun bagage een bijna noodzaleijke optie.

Vooraan is een ruime zitgroep met zijzitbanken. Achter de chauffeurzetel is en L-zitbank. Het tafelblad kan elektrisch in hoogte ingesteld worden, kann draaien en indien nodig dicht klappen voor een bredere doorgang naar de stuurcabine. Door het tafelblad te laten zakken kann men van de zitgroep een tweepersoonsbed maken. Met een druk op een knop daalt het elektrisch bediend hefbed naar beneden en ontstaan er zo 4 volwaardige slaapplaatsen. In de bedden achterin kunnen 2 personen hun lakens spreiden. Omdat hier geen lattenbodems voorzien zijn, maar een volle plaat, liggen er dikke matrssen op. Als het onderste bed opgeklapt is ontstaat er een uitgebreid bergvak. De badkamer is knap ingericht, al is het kastje met slechts 10 cm diepte wel wat onpractisch. Een zwenkwand maakt de douche vrij. Tussen bedden en badkamer is de kleerkast. Tegenover de badkamer is de keuken met een 150 l compressorkoelkast De vlakke moderne uitgevoerde keuken heeft twee kookvuren en ronde spoelbak. Op het lichte aanrecht blijft nog plaats over om de culinaire lekkernijen voor te bereiden. Samen met de bovenkasten is er voldoende inhoud voor het keukengerief van de zwervers. Het bedieningspaneel voor de Truma boiler is moeilijk gereikbaar. De chefkok gebruikt gas uit de 11 kg gasfles, dat bespaart gewicht. Het interiuer echter wordt, indien nodig, met een op diesel werkende 4000 Watt Webasto verwarmd.

Onder het hefbed hangen langs beide kanten bovenkasten. Het meubilair is keurig afgewerkt, verschillende grijze kleuren halen de bovenhand wat voor een modern uitzicht zorgt. De aangepaste verlichting zorgen bij avond voor een sfeervol verblijf.

2712638-0fca82feec95d5cf0e59fc9144f3fdd2.png

 

Samen gevat.

De halfintegrale Tessoro T 425 is een echte kampeerauto voor een gezin met 4 kinderen. Dat ieder zijn volwaardige zit en slaapplaats heeft is zeer belangrijk.

 

Technische gegevens.

Basisvoertuig: Ford Transit

Motor: 130 pk turbo diesel motor

Zes versnellingen

Afmetingen L X B X H: 7,2 x 2,3 x 2,89 m.

MTM: 3.500 kg

Bedden: Achterin: 1,1 x 2,15  plus 1,1 x 2,07 m

Hefbed: 1,4/1,2 x 1,91 m.

Omgebouwde zitgroep: 1,5/1,2 x 1,91 m.

Verwarming: Webasto diesel 4000 Watt.

Compressor koelkast 150 l.

Meer info: www.bennimar.es

Veel vraag naar nieuwe motorfietsen

 

Nieuwe motorfietsen gaan crescendo tijdens eerste 6 maanden, tweedehandse zakken lichtjes

125cc-klasse erg succesvol

Motorfietsen

Christophe Dubon, woordvoerder van FEBIAC : “Na een uitstekend eerste kwartaal beleefde de markt van de nieuwe motorfietsen ook een sterk tweede kwartaal. De groei over de eerste zes maanden bedraagt +13,2% ten opzichte van het eerste semester van 2025. Met 16.368 nieuw exemplaren is dit bovendien het hoogste niveau in vijftien jaar, sinds de vorige piek in 2011 met 17.327 inschrijvingen. Het jaar is dus zeer goed ingezet. We zien een stijging bij alle cilinderinhouden, behalve bij de zwaarste klasse. Opvallend in België is het succes van de 125cc-klasse, die je mag berijden met rijbewijs B.”

Aan de top van het merkenklassement zitten Honda, BMW en Yamaha elkaar op de hielen terwijl Kawasaki en CF Moto wat verderop de vijf eerste plaatsen vervolledigen. We zien enkele spectaculaire percentuele stijgingen bij Chinese merken, maar ook KTM en Moto Guzzi scoorden goed tijdens het eerste halfjaar.

Filip Rylant, woordvoerder van TRAXIO : “Drukke periodes in de showrooms werden afgewisseld met kalme intermezzo’s zoals de maanden april en mei maar over het algemeen zagen we veel goed geïnformeerde en kooplustige klanten in de showrooms. Klanten willen vaak goed van toebehoren uitgeruste motoren en ook automatische versnellingssystemen komen steeds meer in trek.

De tweedehandsmarkt daarentegen zakte stevig (-7,2%) tijdens het tweede kwartaal waardoor de eerste 6 maanden een licht verlies van -2,0% (35.242 eenheden) laat optekenen. Dit na twee opeenvolgende jaren van groei na de enorme terugval die we optekenden na de invoering van de tweedehandskeuring in 2022. Op dat vlak is er overigens nieuws te melden voor Vlaanderen: de afschaffing van die keuring, die eerst in juli 2026 zou plaatsvinden en later naar september was verplaatst, zal worden uitgesteld tot begin 2027. Gaat die wijziging de verkoop deze zomer vooralsnog kunnen boosten, of net niet? We volgen de evolutie op de voet en blijven benieuwd of Wallonië en Brussel zich zullen aligneren, want harmonisering binnen België lijkt ons meer dan wenselijk.

De tweedehandse middenklasse motoren houden stand en de 125cc stijgen wat. Maar alle andere cilinderinhouden gaan erop achteruit – vooral de klasse van meer dan 1.000cc, die zakt met -8,5%. De 125cc blijven op de tweedehandsmarkt het grootste segment met een marktaandeel van 32,9%: bijna 1 op de 3 occasies is dus een 125cc. Honda blijft het grootste occasiemerk, voor Yamaha, BMW, Kawasaki en Piaggio.

Bij de motordealers horen we tot slot dat het bijzonder druk blijft in de werkplaatsen.”

1. Tweedehandse motoren

De tweedehandsmarkt deed het tijdens het eerste kwartaal duidelijk beter dan vorig jaar maar zakte in het tweede kwartaal terug waardoor de eerste zes maanden nu -2,0% slechter scoren dan het eerste semester van 2025.  Zoals gezegd, is het nu vooral uitkijken wanneer de aangekondigde afschaffing van de tweedehandskeuring in Vlaanderen zal doorgaan en welk effect die zal hebben. Gaan de andere gewesten volgen?

Gewesten en provincies kleuren terug groen, maar niet ten opzichte van 2022

Vlaanderen was ook tijdens het eerste semester van 2026 de grootste tweedehandsmarkt (58,9%), met Wallonië op 33,8% en Brussel op 7,4%.

We waren een tijdje bloedrode kaarten gewoon op provinciaal vlak maar gelukkig is het tij gekeerd. We zien met name stijgingen in Brussel (+9,2%) en de provincies Vlaams-Brabant (+6,0%), Henegouwen (+2,4%) en Luik (+0,7%). De andere provincies verliezen tussen -1,3% voor Oost-Vlaanderen en -9,8% voor Namen.

 

De zware jongens krijgen klappen

Bij de occasies stijgen enkel de 125cc (+3,2%) en de 501-750cc (+0,4%) ten opzichte van vorig jaar. Zowel de 126-500cc als de 751-1000cc dalen met 4% terwijl de +1.001cc maar liefst -8,5% moet prijsgeven. Hierdoor stijgt het aandeel van de kleintjes nog verder en haalt de 125cc-klasse een marktaandeel van maar liefst 32,9%.

 

Grote verschillen in de merken-Top10

In de gecumuleerde merken-Top10 zien we opvallende verschillen. Enkel Kawasaki (+1,3%), SYM (+3,7%) en Triumph (+2,1%) doen het beter terwijl de andere merken verliezen optekenen tussen -0,6% (KTM) en -12,5% (Suzuki).

Qua marktaandeel steekt Honda er met kop en schouders bovenuit (16,6%), gevolgd door Yamaha (12,9%) en BMW (12,0%).

 

Inschrijvingen tweedehandse motorfietsen – per merk  (S1 2026)

2. Nieuwe motorfietsen

Mede dank zij de Brussels Motor Show nam 2026 een sterke start. Niet alleen op stands van de verschillende merken zelf maar ook in de showrooms kwamen heel wat kooplustigen over de vloer. En er komen dit jaar heel wat interessante nieuwe modellen en updates op de markt die de kooplust zeker zullen aanwakkeren.  Dat merkten we tijdens het eerste semester alvast met maand na maand mooie groeicijfers tot een gecumuleerde groei van +13,2%.

 

Inschrijvingen nieuwe motorfietsen (S1 2026)

Het regionale marktaandeel bij nieuwe motorfietsen biedt ons enkele interessante inzichten.  Vlaanderen blijft de grootste regio met 57,2% van de totale verkoop van nieuwe motorfietsen in ons land. Wallonië groeit een stukje en neemt 37,1% voor zijn rekening en Brussel valt terug tot 5,8%.

Alle provincies scoren dit jaar goed met Waals-Brabant opnieuw als sterkste groeier (+17,6%). Ook Henegouwen, Luik, Luxemburg en Limburg groeien met ‘double digit’-cijfers. Ondanks een dalend marktaandeel scoort ook Brussel vrij sterk (+8%). Daar mogen oudere motoren niet meer rijden, dus dit zet blijkbaar wel aan tot aankoop van recentere of nieuwe motoren en scooters.

Voor de rest van 2026 wordt het voor de nieuwmarkt vooral uitkijken naar de impact van de gespannen geopolitieke situatie en de olieprijzen in combinatie met een gedaald consumentenvertrouwen.

De tweedehandsmarkt zal vanaf volgend jaar waarschijnlijk nog door elkaar worden geschud door de afschaffing van de technische keuring in Vlaanderen (hopelijk in positieve zin) en het wordt daarbij afwachten wat de andere regio’s zullen doen.

Meer info: TRAXIO 

Thetford heeft oplossingen


Thetford biedt een toiletoplossing voor elke reis
 
Elke reiziger geniet op zijn eigen manier van het kampeerleven. Sommigen zijn op zoek naar maximale flexibiliteit, anderen geven de voorkeur aan ultiem comfort en steeds meer reizigers kiezen voor off-grid avonturen. Met haar brede aanbod aan toiletsystemen helpt Thetford reizigers de oplossing te vinden die het beste bij hun reis past.
Belangrijkste hoogtepunten
  • Flexibel toilet voor onderweg én thuis: Porta Potti voor draagbaar comfort waar het nodig is
  • Ingebouwd comfort: cassettetoiletten voor campers en caravans
  • Off-grid vrijheid: Thetford Scheidingstoilet voor waterloos gebruik en eenvoudige afvalscheiding
  • Eersteklas comfort en gemak: met iNDUS eco genieten van geïntegreerde sanitaire voorzieningen en langere off-grid tijd, met minder handelingen onderweg.
Flexibel toilet voor onderweg: Porta Potti
Voor reizigers die op zoek zijn naar vrijheid en flexibiliteit, biedt Porta Potti een praktische toiletoplossing die gebruikt kan worden waar en wanneer dat nodig is. Dit type mobiele toilet heeft een afvaltank en een spoelsysteem, en behoeft geen vaste aansluiting op een afvoer- of watersysteem. Hierdoor is het een perfecte oplossing voor compacte campervans, vouwwagens, tenten, boten, woningrenovaties en nog veel meer.
De Porta Potti is compact, licht en makkelijk te gebruiken en biedt reizigers veel comfort, zowel op vakantie als thuis.
Prijswinnende cassettetoiletten
Voor reizigers die het comfort van een ingebouwd toiletsysteem willen, zijn de cassettetoiletten van Thetford een vertrouwde keuze voor campers en caravans.
Ze beschikken over een uitneembare afvaltank die van buiten het voertuig kan worden verwijderd, wat het legen vergemakkelijkt. Daarnaast zijn ze gemaakt van duurzame materialen voor een lange levensduur en zorgeloze vakanties. Sommige modellen hebben een ingebouwde watertank en anderen moeten worden aangesloten op het centrale watersysteem van het voertuig. Dit geeft fabrikanten en reizigers de flexibiliteit om het systeem te kiezen dat het beste past bij het voertuig en hun manier van reizen.
Thetford cassettetoiletten zijn verkrijgbaar als draaibare toiletten, die kunnen draaien om slim gebruik te maken van beperkte badkamerruimte, en als banktoiletten, die een stevige en compacte inbouwoplossing bieden. In combinatie met de juiste Thetford toiletvloeistoffen helpen ze elke reis fris, hygiënisch en comfortabel te houden.
Off-grid reizen met het Thetford Scheidingstoilet
Het Thetford Scheidingstoilet is een slimme keuze voor reizigers die meer vrijheid willen. Urine en vast afval worden gescheiden, waardoor het systeem zonder water kan werken en geleegd kan worden zonder afhankelijk te zijn van vaste loosplaatsen. De urinecontainer kan geleegd worden in elk normaal toilet, terwijl vast afval verzameld kan worden in zakken gemaakt van gerecycled plastic en op een verantwoorde manier afgevoerd kan worden (in overeenstemming met de lokale afvalrichtlijnen). Beide afvalcontainers kunnen worden verwijderd via het serviceluik aan de buitenkant van het voertuig, zodat er geen afval door het voertuig hoeft te worden vervoerd.
Het systeem is gebaseerd op de populaire C220 en C260 cassettetoiletten. Met een Scheidingskit kunnen bestaande C220 of C260 cassettetoiletten eenvoudig worden omgebouwd tot een scheidingstoilet. Speciale verbruiksartikelen ondersteunen eenvoudige afvalverwijdering, extra hygiëne en geurcontrole.
Eersteklas comfort: iNDUS eco
iNDUS eco is een hoogwaardig, ingebouwd sanitair systeem. Met dit type sanitaire oplossingen worden toiletvloeistoffen en het frequent en handmatig legen van tanks overbodig. Dit betekent meer comfort, minder gedoe en een langere off-grid tijd.
Dirk Valder, Manager Product Management RV/OEM bij Thetford, zegt:
"Met iNDUS eco brengen we dit hoogwaardige sanitaire comfort naar het reguliere campersegment. Het systeem combineert een modern, lichtgewicht toilet met laag waterverbruik, geurfiltertechnologie, een praktische afvoerunit en app-ondersteuning voor tankniveaus en afvoerlocaties. Het is ontworpen om reizen comfortabeler te maken, met minder handelingen en meer vrijheid op de weg."
iNDUS eco is momenteel verkrijgbaar voor een selectie campermodellen van KABE. Een van de grootste Duitse camperfabrikanten bereidt momenteel een model met iNDUS eco voor op het Caravan Salon Düsseldorf.
Een toiletsysteem voor iedereen
Met een breed assortiment toiletsystemen helpt Thetford reizigers bij het vinden van een oplossing die past bij hun voertuig, hun reis en hun manier van genieten van het camper- en caravanleven. Door draagbare, cassette-, scheidings- en intelligente sanitaire systemen aan te bieden, geeft Thetford reizigers, dealers en fabrikanten de mogelijkheid om het systeem te kiezen dat het beste bij hun behoeften past.
Ga voor meer informatie over Thetford naar onze website www.thetford.com.

Speed pedelecs

Speed pedelecs

Speed pedelecs: groots voorjaarsoffensief dank zij defensie

Tweedehandsmarkt: in eerste zes maanden al meer dan 6.500 inschrijvingen, dat zijn er 2.000 meer dan vorig jaar in dezelfde periode.

 

Filip Rylant, woordvoerder van mobiliteitsfederatie TRAXIO: “De nieuwe speed pedelecs razen tijdens het tweede kwartaal van 2026 door aan topsnelheid: ten opzicht van vorig jaar zien we stijgingen van +10,2 % in april, +16% in mei en zelfs +20% in juni. Daardoor liggen de inschrijvingen van de eerste 6 maand met 8.196 exemplaren maar liefst +9,5 % hoger dan in 2025 en 2025, maar toch nog een goeie 8% lager dan in 2023.

Vanwaar deze sterke stijging? We kondigden het eerder al aan: de sector heeft in het voorjaar heel wat bestellingen van nieuwe speed pedelecs ontvangen en vervolgens in de afgelopen maanden kunnen uitleveren aan ambtenaren en – voor het eerst – ook aan personeelsleden van defensie. Zeker bij die laatste groep zitten heel wat speed pedelec-adepten.

Die boost van het aantal inschrijvingen was zeer opvallend in de maanden mei-juni, en ook in de komende maanden zullen er nog worden ingeschreven en geleverd. Het offensief zal met andere woorden nog even blijven aanhouden – zij het in mindere mate. We verwachten wel dat deze beweging zich de volgende jaren zal blijven herhalen tijdens het tweede kwartaal.

Daarnaast zien we heel wat nieuwe contracten die worden getekend na afloop van het huidige leasingcontract. Ondanks het feit dat het lage consumentenvertrouwen (geopolitiek) in combinatie met de stijgende levensduurte een rem kunnen zetten op de groei van dit segment, verwachten we toch dat het gunstige fiscale regime van fietsleasing zodanig drempelverlagend werkt dat groei toch kan aanhouden.

Ondertussen is het leasingsegment goed voor een marktaandeel van niet minder dan 66% van de nieuwe SP-inschrijvingen. Het eens zo grote particuliere segment is teruggevallen naar amper 20%. Er worden wel opnieuw meer snelle fietsen ingeschreven door bedrijven; dat marktsegment beslaat nu bijna 14% van de markt.

Die verschuiving naar leasing heeft ook een impact op de provinciale resultaten want nu haalt met name Oost-Vlaanderen disproportioneel goede cijfers. Deze provincie is goed voor bijna de helft van de inschrijvingen (3.894 op een totaal van 8.196, hetzij 47,5%).

Ook de tweedehandsmarkt blijft volle gas doorgaan. Procentueel gaat het wat minder hard dan de vorige jaren maar dat komt door de grotere getallen: in de eerste zes maanden werden er 6.582 ingeschreven. Dat is een stijging van +47,8%, ofte 2.128 eenheden meer dan vorig jaar. Dit met dank aan de ex-leasingfietsen die een tweede (of derde) leven starten.

In 2026 zijn de occasies daarmee al goed voor 44,5% van het totale aantal inschrijvingen.

Gecumuleerd halen we ook een recordcijfer met 14.778 inschrijvingen (8.196 nieuwe + 6.582 tweedehandse) en daarmee staken we de 12.080 gecumuleerde eenheden van 2023 met bijna 2.700 eenheden voorbij.

 


Particulier versus bedrijven en leasing

Het aantal nieuwe speed pedelecs dat wordt ingeschreven door particulieren is dit jaar opnieuw sterk teruggevallen (-10,7%). Daar waar de particulieren in 2023 bijna de helft van de verkoop voor hun rekening namen, is hun aandeel gezakt tot 20,4%. De grote winnaars zijn de leasingmaatschappijen die met 65,9% nu goed zijn voor meer dan twee op de drie speed pedelec-inschrijvingen.

Fietsleasing biedt dan ook enkele evidente voordelen voor bedrijven zoals minder eigen administratie, geen zorgen over onderhoud, verzekering of restwaarde want alles wordt netjes voor hen en voor de werknemer geregeld.

De vraag voor de fietssector is nu vooral hoe particulieren kunnen aangemoedigd worden om een hogesnelheidsfiets te kopen want dit marktsegment is sinds enkele jaren in vrije val. Wel koopt de particulier heel wat tweedehandse speed pedelecs die einde leasing zijn.

 

Leasefietsen worden na een aantal jaren vervangen en komen opnieuw op de markt als tweedehands. Uiteraard zijn er ook particuliere kopers die hun speed pedelec graag inruilen voor een moderner exemplaar.

De tweedehandsmarkt van de speed pedelec groeit daardoor exponentieel: gecumuleerd over het eerste semester bedraagt de stijging +47,8% tegenover 2025 en zelfs +109% tegenover 2023 – dat is dus meer dan een verdubbeling op 3 jaar tijd.

 

Inschrijvingen nieuwe speed pedelecs per provincie (S1 2026)

De speed pedelecs blijven voornamelijk een Vlaamse aangelegenheid: 97,9% van alle inschrijvingen gebeurt in Vlaanderen, mede dank zij de in Vlaanderen gevestigde leasingmaatschappijen. Dat heeft de markt overhoop gehaald.

Bij de nieuwe exemplaren was Antwerpen jarenlang koploper. Nu eindigt het met 1.156 stuks op de vierde plaats na Vlaams-Brabant (1.302), Limburg (1.320) en grote slokop Oost-Vlaanderen (3.894, hetzij bijna 50% van de totale markt).

Meer info; TRAXIO

 

 

 

 

 

 

Nieuw bij Pilote

Nieuw bij Pilote

Spring Edition.

Vorig jaar bracht Pilote de Spring Edition op het toneel. Klanten kozen meestal bij de integrale Galaxy en bij de halfintegrale Pacific modellen. De types 720 FC met eilandbed en de 720 FGJ met enkele bedden boven de garage. Aansluitend zijn de sanitairs en de keuken. Boven de knappe zitgroep met zijzitbanken in de modellen Galaxy G720 FC en de Pacific P 720 FGI is een hefbed. Zo kunnen de bewoners in de 4 types over 4 volwaardige slaap- en zitplaatsen beschikken.

2711703-0a1eda9a56c1a40a1891dcca1c0d1973.jpg

Alle 4 de kampeerauto’s zijn gebouwd op een Fiat Ducato met een MTM van 3,5 ton en lang chassis. De 2,2 l turbo diesel levert 140 pk aan de voorwielen. Verder vinden we in de standaarduitrusting een achtgang automaat, aluvelgen, een 7 duim media Pakket Pionier met DAB radio, achteruitrijcamera, een 210 Watt zonnepaneel, buitenlade en buitendouche.

2711703-c477eed01ef2ebc8954eacbe088e105d.jpg

Voor de liefhebbers van camperbussen heeft Pilote de 6,36 m lange V 639 Spring Edition op Fiat Ducato L 4H2 met 140 pk dieselmotor een automaat uitgerust. Achterin beschikken de 2 zwerver over een langs dubbelbed.

Meer info: www.pilote.com

Auto inschrijvingen

Auto inschrijvingen

Auto-inschrijvingen spelen jojo en sluiten eerste 6 maanden af met licht verlies. Gaat de consument definitief overstag voor elektrische auto’s?

 

Filip Rylant, woordvoerder van mobiliteitsfederatie TRAXIO : “De tweedehandsmarkt doet het over de eerste zes maanden van 2026 met 360.346 ingeschreven exemplaren iets minder goed (-3,6%) dan vorig jaar en 2024, maar blijft nog voor op 2023 (+3,3% beter).
Het is daarbij opvallend dat de markt onderhevig is aan een yoyo-effect met maanden die in het rood gaan zoals januari, april en mei terwijl de markt zich tussendoor herpakt. Behalve het feit dat bijvoorbeeld de maand mei 2 werkdagen minder telde waardoor de rode cijfers werden versterkt, spelen vooral de geopolitieke spanningen mee in het aankoopproces; die leiden immers tot onzekerheid bij zowel professionele als particuliere klanten. Die laatsten zijn meer dan ooit op zoek naar goede deals, informeren zich grondig en willen maximale zekerheid. Ook een tendens: de hogere brandstofprijzen leiden de particuliere klant steeds meer naar de volledig elektrische wagen, zowel nieuw als tweedehands. Op de tweedehandsmarkt heeft de EV nu een aandeel van net geen 6% en dat is een forse stijging ten opzichte van de 3,9% in 2025. Consumenten kopen ook steeds meer nieuwe elektrische wagens; hoewel er nog een lange weg te gaan is, lijkt het erop dat de particuliere klant stilaan overstag begint te gaan voor de EV. Bij onze leden horen we alvast dat de omloopsnelheid van EV’s drastisch is ingekort ten opzichte van vorig jaar.

Overigens blijft die tweedehandsmarkt nog steeds een zaak van particulieren: hun aandeel in de inschrijvingen van tweedehandswagens bedraagt niet minder dan 91,1%.

De occasiemarkt wordt nog steeds gedomineerd door de benzinemotor (55,7%), voor de diesel (22,7%), de hybride (15,2%) en de elektrische wagen (5,9%).

Bedrijven zien we amper op de tweedehandsmarkt, behalve bij de occasie elektrische wagens. Het marktaandeel van de BEV bedraagt nu 5,9%, waarvan iets meer dan de helft (51%) wordt ingeschreven door bedrijven en leasing/rentingbedrijven. Die toename is echter nog steeds onvoldoende om het aantal EV’s die vrijkomen uit leasingcontracten op te vangen.

Ondertussen blijft de gemiddelde leeftijd van het tweedehandsinschrijvingen toenemen – deze heeft ondertussen de grens van de 10 jaar overschreden.

Volkswagen was dit jaar het best verkochte occasiemerk, voor BMW, Mercedes, Peugeot en Opel.
Bij de meest populaire modellen voerde de VW Golf (14.066) het klassement aan, voor de VW Polo (10.159), de Opel Corsa (8.839), de BMW 3-reeks (7.780) en de BMW 1-reeks (6.927).

“De nieuwe wagens deden het tijdens het eerste semester van 2026 met 230.681 inschrijvingen net iets minder goed (-1,7%) dan vorig jaar. De daling ligt in de fleetmarkt want de verkopen aan de particulieren nam toe en daar zit het afgelopen Salon zeker voor iets tussen.

Wanneer we kijken naar de totale inschrijvingen van nieuwe en tweedehandswagens, dan is de tweedehandsmarkt goed voor een aandeel van 61%.

 


Feedback uit de showrooms

Tim Reigel (Hedin): “Het Salon was een succes, net als het nieuwe modellenoffensief van Mercedes-Benz. De order intake ligt daardoor een pak hoger dan vorig jaar. Wel start de productie van de nieuwe MB-modellen pas later dit jaar waardoor de leveringen vandaag onder druk staan. Xpeng van zijn kant zet voor het tweede jaar op rij reuzenstappen vooruit met bijna 1.000 orders tijdens Q1!
De fleetmarkt blijft enorm belangrijk voor Hedin Automotive; 75% van de order intake zijn zuiver elektrische wagens. Eind 2026 verwachten we opnieuw een piek in de bestellingen door de nieuwe fiscaliteit betreffende elektrische wagens.
Tijdens de salonperiode zagen we – zoals steeds – een sneller beslissingsproces maar de klant weegt wel alles tot in detail af vooraleer een beslissing te maken. Sowieso informeert de klant zich steeds meer digitaal waardoor de fysieke showroomtraffic laag blijft. Opvallend is toch dat de oorlog in Iran er steeds meer toe leidt dat de particuliere klant een elektrische wagen overweegt en aankoopt, ook tweedehands. Dit is een belangrijke tendens want de tweedehandsmarkt is vitaal voor de restwaarde van de leasewagens.”

Matthias Gommeren (Cardoen): “Tijdens en na de Salonperiode zagen we zowel het showroombezoek als de verkoop duidelijk toenemen. Consumenten gaan bewust op zoek naar de beste deal: ze vergelijken grondig en van zodra ze overtuigd zijn, wordt vaak snel beslist.
Door de economische onzekerheid blijft betaalbaarheid een belangrijke factor en daarom groeit vooral het segment onder de €20.000 sterk. Een scherpe prijs en betaalbare maandlasten wegen vandaag vaak zwaarder door dan de nieuwste technologie of de meest uitgebreide uitrusting. Promoties blijven een belangrijke trigger maar klanten kijken steeds vaker naar het totaalplaatje: een correcte prijs, transparantie, garanties en de totale kost van de wagen. Opvallend is dat steeds meer klanten bereid zijn een wagen volledig online of op afstand aan te kopen.
Wij zien ook een sterke groei van elektrische voertuigen. Consumenten kiezen bewust voor elektrisch en niet meer louter om fiscale voordelen. De prijs blijft daarbij wel een belangrijk aandachtspunten en daarom groeit de interesse in jonge tweedehands elektrische voertuigen en professioneel gerefurbishte exemplaren. Plug-in hybrides blijven interessant voor bestuurders die nog niet volledig willen overstappen naar elektrisch rijden.”

Marc Van den Kerkhof (Van Mossel): “Het Autosalon heeft voor dynamiek in de markt gezorgd; wij zijn dus tevreden over de start van het jaar. De particuliere klant is op zoek gegaan naar goede deals en de merken met goede promoties hebben dan ook goede resultaten gehaald. Ook na de salonperiode bleven de verkopen correct. Op de fleet-markt zorgen de economische en geopolitieke situatie voor een minder gunstig klimaat. De fleet-klant zoekt naar kwalitatieve elektrische wagens met een grote autonomie. Voor enkele nieuwe dergelijke modellen zijn er wat langere levertermijnen.
Bij de particuliere klanten neemt de vraag naar elektrische wagens toe, vooral met een autonomie van 400 km of meer. Het aanbod aan compacte elektrische wagens met zo’n rijbereik blijft overigens groeien en ook de prijzen worden steeds competitiever. Daarnaast blijven voor particulieren (P)HEVs aantrekkelijk – ook hier neemt het aanbod toe en de prijs steeds aantrekkelijker.
De invoering van het mobiliteitsbudget vraagt naar meer informatie en begeleiding. Het menselijk contact blijft dus van groot belang. Wij moeten steeds meer zoeken naar een geschikte oplossing voor elke individuele klant met een aangepast product, financiering en de andere verbonden diensten zoals onderhoudscontract, verlengde garantie, verzekeringen of bijstand.
Daarnaast blijft de occasiemarkt het zeer goed doen. Door de energiecrisis vinden steeds meer klanten de weg naar een elektrische occasiewagen terwijl diesels steeds moeilijker klanten vinden.
In de werkplaats blijft het druk maar we merken wel geleidelijk aan de impact van de elektrificatie op het type en aantal van interventies in de werkplaats. Wij vangen dit op door onze producten en diensten te verbreden en zo de loyauteit van de klanten te verhogen.”


Ward Van Sighem (Verschueren): “Vanaf de start van het jaar liggen vraag en conversie duidelijk hoger dan vorig jaar, zeker tijdens het eerste kwartaal. Deze positieve tendens heeft zich – in iets mindere mate - ook in het tweede kwartaal doorgezet met een omloopsnelheid die nog steeds een stuk hoger lag dan in 2025. We merken wel dat er in april en mei wat meer waardeverminderingen zijn.
Sinds de oorlog in Iran valt op dat onze klanten – bij ons zijn dat grotendeels particuliere klanten voor tweedehandswagens - meer vragen naar elektrische wagens, zeker naar bepaalde modellen. Het aanbod van die wagens is momenteel helaas beperkt zodat alle handelaars wat in dezelfde vijver moet vissen om die wagens te vinden. Het rechtstreekse gevolg is dat het aandeel elektrisch in onze voorraad gedaald is… en dat merken we in de verkoop.
Opvallend is verder ook dat aankoopbeslissingen trager gaan, vooral bij onze traditionele klanten. Zoals gezegd, stijgt de vraag naar elektrisch maar tegelijk zwakt hybride wat af.”

Details tweedehandse personenwagens

Volkswagen en BMW waren tijdens het eerste semester van 2026 de meest verkochte merken tweedehandse personenwagens vóór Mercedes, Peugeot en Opel.

Op kop staat nog steeds de VW Golf (14.066), voor de VW Polo (10.159), de Opel Corsa (8.839), de BMW 3-reeks (7.780) en de BMW 1-reeks (6.927).

 

Het aandeel van de diesels blijft ook bij de tweedehandswagens verder dalen tot 22,7%, terwijl dat van de benzinemotoren nu al stijgt tot 55,7%. Het aandeel van de andere brandstoffen groeit langzaam op de tweedehandsmarkt tot momenteel 21,6%. Dit is voornamelijk te danken aan het stijgende aandeel van de hybride wagens (dit zijn alle types van geëlektrificeerde wagens met verbrandingsmotor en elektrische ondersteuning, dus zowel de gewone hybride wagens als de plug-ins en de mild hybrids) die nu 15,2% voor hun rekening nemen (zowel succesvol bij particulieren als bij bedrijven – het aandeel PHEV zal naar verwachting wel afnemen in de toekomst), terwijl er 5,9% full elektrische modellen werden ingeschreven op de tweedehandsmarkt.

Kanttekening hierbij is wel dat hybride en elektrische voertuigen vrij recent hun opmars maakten op de nieuwmarkt waardoor hun aandeel op de tweedehandsmarkt momenteel nog beperkt is, maar maand naar maand zal groeien naarmate hun aantal zal stijgen op de totaalmarkt.

 

De mediane leeftijd van de occasie-inschrijvingen bedraagt nu voor het eerst 8 jaar. De mediane leeftijd van de occasie-inschrijvingen verraadt op zich niet echt dat het totale wagenpark flink aan het verouderen is, en dat is uiteraard een nefast verschijnsel voor de vergroening en uitstootreductie.

 

De tweedehandsmarkt blijft vooral een particuliere activiteit . Maar liefst 91,1% van de inschrijvingen waren gedaan door privépersonen terwijl het aandeel bedrijfswagens op de tweedehandsmarkt stagneert op iets minder dan 9%. De sector van de tweedehandsverkopers preciseert hierbij dat startende of kleine bedrijven vaker kiezen voor een tweedehandswagen.

 

Vlaanderen is met 55,3% de grootste regio voor de inschrijving van tweedehandse personenwagens terwijl Wallonië op 36,4% strandt en Brussel op 8,3%.

Meer info: TRAXIO

 

 

Weinsberg zonder gasvoorraad

Weinsberg CaraCito 500 QDK.

Een caravan zonder gas.

Weinsberg durft al eens een wat ongewonere caravan op het toneel zetten. Standaard heeft hij geen gasuitrusting aan boord. Het bespaart kosten, plaats en vooral gewicht. Denken we alleen maar aan twee gasflessen van 27 kg. Het interieur is eenvoudig doch modern ingericht, waarbij kleuren van meubels en kussens een belangrijke rol spelen.

De fabrikant presenteert 5 indelingen. Twee daarvan hebben stapelbedden. Beide caravans hebben een MTM van 1.350 kg, zijn geschikt voor kleinere trekauto’s. We bekeken de grootste caravan uit het nieuwe gezelschap de CaroCito 500 QDK. Voor de indeling werden geen spitsvondigheden gezocht. Het bleef bij een van de succesrijke interieur vooral geschikt voor gezinnen met kinderen. Vooraan is een dwars opgesteld dubbelbed. Aansluitend is een beetje bekrompen treinzit, aan de linkerzijde is de keuken direct bij de hand. Achteraan zijn de drie stapelbedden, badkamer met ertussen de kleerkast.

2711447-0a1eda9a56c1a40a1891dcca1c0d1973.jpg

Zoals te verwachten is het koetswerk keurig en stevig opgebouwd. Het dak is in hagelbestendig polyester, de voor en achter fronten zijn in gladde aluminium buitenplaat. De geïsoleerde wanden en dak zijn 33 mm dik de bodem 40 mm. Het kofferdeksel vooraan gaat ver open, een stel mechanische veren houdt het open. De vensters hebben veiligheidsgrendels, in de eendelige buitendeur geen venster, wel een antivliegen afscherming. Met dakvensters is Weinsberg nogal gierig geweest. Slechts 2 voor zulk een grote caravan is toch het minimum. Maar het is een instapmodel de prijs en het gewicht wordt met een vergrootglas bekeken.

Interieur.

De prijs speelt ook een rol bij de fabricatie van het meubilair. Het is echter zeer vakkundig uitgevoerd. Bijna alle deuren en wanden zijn in licht hout decor. Waar het kan zijn bovenkasten. Deuren zijn vlak hebben netjes afgeplakte randen, scharnieren en sloten zijn in verhouding. Handgrepen zijn er niet, onderaan trekken om de bovenkastdeuren te openen ziet men zelfs in de duurste caravans. Tijdens het rijden blijven de deuren gesloten. Voor 2 volwassen personen en 2 kinderen volstaat de treinzit. Voor meer of enkel volwassenen is hij te smal. Voor de nacht zijn er vijf volwaardige slaapplaatsen met comfortabele matrassen. De onderste stapelbedden kunnen opklappen en men krijgt een enorm bergvak dat eveneens langs buiten via een brede klep te bereiken is. Onder het dwars opgesteld dubbelbed is natuurlijk veel bagageruimte. Pas op er niet te veel zware voorwerpen in leggen, dat kan de druk op de kogel hoog doen oplopen.

Achterin is tussen de stapelbedden en het sanitair de kleerkast. In de badkamer is een wit waskommetje gedragen door een kast. Er zijn een paar open legplanken en een draaibaar wc. Om te douchen kan men beter naar het sanitair van de camping gaan daar is meer plaats en water. De badkamer van de CaraCito 500 QDK is er feitelijk een beetje te klein voor. Bij dag is er voldoende licht in de caravan. Voor de avonden zouden een paar extra lampjes meer nuttig zijn.

2711447-c477eed01ef2ebc8954eacbe088e105d.jpg

Keuken

De keuken links van de buitendeur is ruim bemeten. Samen met de bovenkast voldoet de inhoud voor het keukengerief van het gezin. Een paar schapjes meer zou nuttig zijn. Op het aanrecht tussen het spoelkommetje en de inductieplaten is nog plaats om de culinaire lekkernijen voor te bereiden. Een compressorkoelkast houdt de pintjes en het eten fris.

 

Koelen en verwarmen.

Het meest sensationeel van deze CaroCite 500 QDK bevindt zich onder het bed. Daar is de Dometic Freshwell 3000 installeerd. In de metalen kast wordt zowel voor de koeling als voor de verwarming van het interieur gezorgd. Voor alle zekerheid moet men op de camping minstens 16 amper ter beschikking hebben. Zo niet zullen de zekeringen van de camping begeven. In de kleerkast is een schakelbord waar men kan zien hoeveel de elektrische installatie op dit ogenblik verbruikt. 6 Amper is voldoende voor de compressor koelkast en een inductieplaat. Voor koeling of verwarming moet men op 16 Amper rekenen. Hopelijk kunnen de zekering van de camping dat stroomverbruik aan. Leidingen voor elektriciteit, water en afvalwater zijn correct geplaatst.

De standaardprijs van de CaraCito 500 QDK is verleidelijk laag. We zijn echter gewoon bij Duitse kampeervoertuigen dat er een aantal pakketten te koop zijn om het leven aan boord comfortabeler en soms veiliger te maken. Bij de 500 QDK zijn enkele pakketten die voor een veilig rijden bijna noodzakelijk zijn zoals antislinger koppeling, schokdempers. Een paar schabben meer en rollo’s aan de vensters zijn zeker praktische verbeteringen. Al die extra’s jagen natuurlijk de prijs omhoog. Voor een gezin dat met eenvoudige uitrusting tevreden is, is de CaraCito 500 QDK zeker een aanbevolen caravan.

Technische gegevens.

Totale lengte 7,19 m

       Breedte 2,32 m

       Hoogte 2,57 m

Opbouw Binnen Lengte 5,51 m

              Breedte 2,16 m

              Stahoogte 1,97 m

Gewichten MTM 1700 kg

          Leeg gewicht 1139 kg

Meer info www.weinsberg.

Juiste bandenspanning is noodzakelijk.

 
 
8 op 10 bestuurders vertrekken op vakantie met banden in goede staat
 Vias heeft de staat van de banden gecontroleerd bij een snelwegparking
 
Vias institute heeft in samenwerking met Recytyre vandaag een controleactie uitgevoerd om de staat van de banden te controleren op de snelwegparking van Bierges. Ongeveer 8 op 10 voertuigen die in het kader van deze actie werden gecontroleerd, had banden die in goede staat waren. 8% van de wagens had echter een te lage bandenspanning, 10% een te hoge bandenspanning. Verschillende wagens reden ook rond met een profieldiepte van rond de 3 millimeter, wat het risico op aquaplaning vergroot. Meer dan de helft van de Belgen gaat dit jaar met de auto op vakantie. Banden zijn een essentieel onderdeel van de veiligheid wanneer men een traject van meerdere honderden kilometers aflegt met een beladen voertuig. 
Meer dan de helft van de Belgen gaat dit jaar met de auto op vakantie. Van die groep zal 1 op de 4 bestuurders een rit van meer dan 1000 km afleggen. Om deze bestuurders bewust te maken van het belang van een goed onderhouden voertuig en zeker van banden in goede staat, heeft Vias institute in samenwerking met Recytyre een bandencontroleactie georganiseerd op de snelwegparking van Bierges. In het kader van deze actie werden 110 voertuigen gecontroleerd.
 
Resultaten van de actie in Bierges
De balans van de actie is overwegend positief. Veel bestuurders hadden recent nog een grondige check-up laten doen door hun garagist om zeker te zijn dat hun auto in orde was voor vertrek.
Ongeveer 8 op de 10 gecontroleerde voertuigen (82%) beschikte over banden in goede staat. Bij 10% van de voertuigen was die bandenspanning te hoog, bij 8% te laag.
 
Daarnaast werd ook bij 5% van de wagens vastgesteld dat de profieldiepte tussen de 1,6 mm en 3mm was. Het wettelijke minimum is 1,6 millimeter, maar zelfs met een profieldiepte van 3 mm kan de band aanzienlijk minder goed water afvoeren en vergroot de kans op aquaplaning.
 
Banden: essentieel voor de veiligheid
Het contactoppervlak tussen de auto en de weg wordt gevormd door de banden. Per band is het oppervlak niet groter dan dat van een postkaart. Dit kleine oppervlak moet onder alle weersomstandigheden zorgen voor een optimale wegligging en grip. Dit is een essentiële garantie voor de veiligheid. Daarom moeten de banden niet alleen op de juiste spanning staan, maar ook in goede staat verkeren.

De juiste bandenspanning
Uit een enquête van Vias van enkele jaren geleden blijkt dat slechts 21% van de automobilisten maandelijks de bandenspanning controleert. Eén op de vier (24%) doet dit alleen als de banden te zacht zijn en één op de acht (12%) doet dit… nooit!
  
Voor banden met een te lage bandenspanning geldt het volgende:
-    Ze zijn „platter”, waardoor het wrijvingsoppervlak grotere wordt. Op wegen die soms sterk aan de   
     zon worden blootgesteld kan dat leiden tot oververhitting of zelfs tot een klapband.
-    Ze vervormen sterker, waardoor hun remvermogen afneemt, met name op een nat wegdek.
-    Ze slijten sneller aan de randen van het loopvlak dan in het midden, waardoor hun levensduur  
     afneemt.
-    Ze leiden tot een hoger brandstofverbruik van ongeveer 2 tot 3 %.
 
Ook een veel te hoge bandenspanning (meer dan 0,5 bar te veel) vergroot de kans op een klapband en aquaplaning.
 
De ideale bandenspanning voor uw auto staat vermeld in een sticker op de deurpost van het bestuurdersportier of op de tankklep. Voor een lange rit op de snelweg wordt aangeraden de banden lichtjes harder op te pompen. Dit geldt zeker als je een caravan of aanhanger trekt.
 
Banden in goede staat
Banden in goede staat zijn banden die geen beschadigingen, uitstulpingen, scheuren enz. vertonen, en zeker een voldoende profieldiepte hebben. Hoewel de regelgeving slechts een minimale profieldiepte van 1,6 mm voorschrijft, wordt sterk aangeraden om de banden te vervangen zodra de profieldiepte nog maar 3 mm bedraagt. Banden met een profieldiepte van 3 mm (38 % van de oorspronkelijke profieldiepte) voeren namelijk 75 % minder water af dan nieuwe banden.
 
Dit zijn drie grote gevaren die kunnen voorkomen wanneer je als bestuurder rijdt met een voertuig met versleten banden:
•    Aquaplaning: dit treedt op wanneer de wielen van een rijdend voertuig het contact met het wegdek verliezen door een waterlaag die zich tussen de wielen en de grond heeft gevormd. De wielen „zweven”, waardoor het voertuig onbestuurbaar wordt. Hoe hoger de snelheid en hoe ernstiger de bandenslijtage, hoe groter het gevaar dat het contact met de weg wordt verloren.
•    Probleem bij een noodstop. Wanneer de wielen blokkeren, hebben de banden geen grip meer op de weg en gaan ze slippen, waardoor de remweg toeneemt.
•    Controleverlies in bochten: bij versleten banden, vooral aan de achterzijde, kan de verminderde zijdelingse grip leiden tot een afwijking van de rijlijn of zelfs tot verlies van controle over het voertuig.
 
Volgens de Franse Prévention Routière is 4 tot 5% van de dodelijke ongevallen op snelwegen te wijten aan een defect aan de banden. Reden genoeg om de slijtage en de bandenspanning regelmatig te controleren.
 
Meet info: Vias institute

Drink best geen alcohol

 

De wet van 25 mei 2026 wijzigt de Wegverkeerswet in 3 fases. De eerste fase treedt in voege op 1 juli 2026 en specifieert de term ‘motorvoertuig’, verlengt het rijverbod bij rijden onder invloed van alcohol naar 12 uur, verlengt de termijn waarbinnen het proces verbaal verzonden moet worden naar 30 dagen en verlengt de verjaringstermijn voor overtredingen op de wegverkeerswet naar 3 jaar.

Op 8 juni 2026 verscheen de wet wet van 25 mei 2026 in het Belgisch Staatsblad. Deze wijzigt de wet van 16 maart 1968 betreffende de politie over het wegverkeer (Wegverkeerswet) in 3 fases en de wet van 21 juni 1985 betreffende de technische eisen.

De eerste fase treedt in voege op 1 juli 2026 en wijzigt het volgende:

  • 'Titel IIIbis - Algemene gedragsregels voor de weggebruikers' ingevoegd door de wet van 20 maart 2007, wordt opgeheven. Aangezien dit deel nooit in werking is getreden, brengt dit in de praktijk geen wijzigingen met zich mee.
  • De term motorvoertuigen, die doorheen de wegverkeerswet meermaals wordt gebruikt, wordt gedefinieerd. Hierdoor geldt niet meer de algemene taalkundige definitie maar wordt verwezen naar het Koninklijk besluit van 23 maart 1998 betreffende het rijbewijs. Concreet gaat het om de voertuigen waaraan een rijbewijscategorie toegekend is, aangevuld met bromfietsen met een maximumsnelheid van 25 km/uur. Bromfietsen met een lagere maximumsnelheid worden niet aanzien als motorvoertuig. Voertuigen gebruikt door personen met een sterk beperkte mobiliteit, waarmee niet sneller dan stapvoets kan worden gereden worden expliciet uitgesloten, waardoor een rechter geen verval van het recht tot sturen kan opleggen voor deze voertuigen.
  • Artikel 60 wordt vereenvoudigt door alle bestuurders met een alcoholconcentratie van ten minste 0,22 mg/l UAL (0,5 g/l bloed) een rijverbod van 12 uur op te leggen. Voor professionele bestuurders is dat vanaf 0,09 mg/l UAL (0,2 g/l bloed). Voorheen bedroeg de duur van het rijverbod 2, 3 of 6 uur naargelang de alcoholconcentratie.
  • De politie of het parket krijgen voortaan 30 dagen de tijd om een afschrift van het proces-verbaal te versturen naar de geïdentificeerde overtreder, de eigenaar van het voertuig, of de gebruikelijke bestuurder. Bovendien begint die periode pas te tellen vanaf het vaststellen van deze informatie, dat kan bijvoorbeeld het antwoord van de leasemaatschappij zijn op de vraag wie de gebruikelijke bestuurder is.
  • Dezelfde verlenging van de termijn waarbinnen het proces verbaal verzonden moet worden wordt ook doorgevoerd voor overtredingen op de wet wet van 21 juni 1985 betreffende de technische eisen.
  • Artikel 68 wordt vereenvoudigd door de verjaringstermijn vast te leggen op 3 jaar voor alle overtredingen op de wegverkeerswet, in plaats van 2 jaar of 3 jaar naargelang de overtreding.

De wijzigingen aan de reglementen op deze website zullen worden doorgevoerd zo dicht mogelijk bij de datum van inwerkingtreding.

De volgende fase van de wijzigingen zal op hetzelfde moment in voege treden als het nieuw Strafwetboek en en heeft als doel de wegverkeerswet hiermee in lijn te brengen.

Bronnen:

Meer van Zwerfautoclub Regio Antwerpen

↑ Terug naar de berichten